Islamske temeU Fokusu

Memišević: Povratnici u Višegradu primjer ljubavi prema domovini

Lekciju pripadnosti državi i lekciju osjećanja države na svakom njenom pedlju svi oni koji nisu svjesni sebe trebaju učiti od naših povratnika u Višegrad, izjavio je dr. Bilal Memišević, predsjednik Medžlisa Islamske zajednice Višegrad.

U razgovoru za Agenciju MINA povodom Dana državnosti Bosne i Hercegovine Memišević je kazao kako su ovi povratnici primjer iskrene ljubavi i pripadnosti domovini i da imaju svijest o važnosti države, uprkos teškim uvjetima u kojima žive.

– Neki od povratnika još uvijek, u 21. vijeku, ne konzumiraju električnu energiju, a nisu nezadovoljni u onoj mjeri u kojoj se to nezadovoljstvo danas izražava u urbanim prostorima. Ponosan sam na te ljude – poručio je Memišević.

Dodaje kako je iz perspektive i pozicije povratnika u Višegradu “država nešto što je sveto, nešto za što su njihovi sinovi dali svoje živote i za što su Bošnjaci na ovim prostorima u proteklih 150 godina prolijevali svoju krv”.

– Povratnička populacija je svjesna da su himna Bosne i Hercegovine, njeni stanovnici, njene bogomolje, ezani, crkvena zvona, naša realnost. Nije realno ono što nam želi nametnuti tzv, srpski svet. Grunt, kulturno-historijski spomenici, pripadaju državi, a država pripada narodu. U tom kontekstu, važan je Dan državnosti, da osjećamo, živimo – naglasio je on.

Ovom prilikom ukazao je i na ulogu Islamske zajednice u povratničkim sredinama, koja je, kako kroz ljudske kapacitete i infrastrukturu, tako i brojne aktivnosti, prisutna u kontinuitetu.

– Islamska zajednica je učinila nadljudske napore kako bi odgovorila izazovima i potrebama ljudi koji su u Podrinju, organizirala džemate, medžlise, muftijstva.

Čini mi se da je, u organizacionom smislu, Islamska zajednica jedina koja djeluje na tim prostorima. Samo Zajednica ima svoje stalne predstavnike, koji su 365 dana prisutni na tom prostoru – naglasio je Memišević.

Ocijenio je kako se danas Bošnjaci u entitetu RS, tako i u Višegradu, suočavaju s raznim osporavanjima prava, sistemskim problemima i svakodnevnim izazovima koji otežavaju njihov život i djelovanje, ali i dalje istrajavaju u tome da žive na svom topraku.

Istakao je da su povratnici izloženi osmišljenom projektu dezinformacija i negiranja prava, što izaziva nesigurnost i zahtijeva jasnu strategiju djelovanja.

Također, kritikovao je političko nejedinstvo i nedostatak konkretne podrške povratnicima, ocjenjujući da povratnici jasnije svjedoče pripadnost državi nego politički predstavnici koji bi trebali štititi njihove interese.

– Imat ćemo priliku uvjeriti se koliko će se državnih predstavnika iz reda bošnjačkog naroda pridružiti proslavi Dana državnosti s povratnicima, Bošnjacima koji svjedoče sebe, državu, njenu i svoju postojanost. Kada su oni u neprilikama ove ili one vrste, mnogi pohrle da tješe, obećavaju. I to treba raditi, međutim, treba raditi i na preventivi – kazao je Memišević.

Memišević tvrdi kako povratnici u Višegradu, uprkos tragičnoj historiji s 1.600 ubijenih Bošnjaka, ne dobiju adekvatnu institucionalnu podršku, niti su sigurnosne prijetnje prema njima sankcionisane. Projekti poput “srpskog sveta”, instalacija Andrićgrada i spomenika Draži Mihajloviću dodatno negiraju brojne zločine počinjene nad Bošnjacima i otežavaju njihov položaj.

Povratnici su svjesni svoje pripadnosti Bosni i Hercegovini, smatra on i dodaje da izostaje dužna pažnja i podrška odgovornih institucija. Višegrad, zbog svoje historijske važnosti, zaslužuje mnogo veće razumijevanje i konkretnu pomoć.

Zaključuje da Dan državnosti u Višegradu obilježavaju na dostojanstven način i da ne dopuštaju da se država niječe, da se pripadnost državi i drugim identitetima osporava.

– Svjesni smo vremena u kojem živimo i učinit ćemo sve što možemo da naša znanja prenesemo na one koje u ovom momentu odgajamo. Raduje nas da su naši potomci mnogo svjesniji države, njenih praznika, u odnosu na nas. U to ime, svim građanima sretan Dan državnosti jedne i jedine Bosne i Hercegovine – poručio je u razgovoru za Agenciju MINA dr. Bilal Memišević. 

akos.ba

Povezani članci