Moja putovanja

Velika džamija Saint-Louis u Senegalu, sa zvonom na minaretu

Različita su mišljenja o zvonu u džamiji, koje po arhitekturi podsjeća na katedralu Saint-Louis, najstariju katedralu u zapadnoj Africi

Afrički Saint-Louis može ponuditi mnogo zanimljivih kulturnih spomenika, jedan od njih je i džamija čija munara ima zvono i sat, a potiče još iz perioda francuske kolonizacije, javlja Anadolu.

Naime, francuska vlada u periodu kolonizacije Senegala i inače Afrike nije dozvoljavala gradnju džamije, pa su stanovnici ovih prostora odlučili na munaru Velike džamije ugraditi zvono i sat.

Ova bogomolja se smatra unikatnim primjerom spoja kreativne ideje, otpora i religije u jednom.

Upravo zbog ovih svojih karakteristika, Velika džamija je 2000. godine ušla na UNESCO-vu listu kulturnih spomenika.

Kako tvrde lokalni historičari religije, Francuzi najprije nisu dozvoljavali gradnju ali su naknadno ipak pod pritiskom tamošnjeg naroda, morali popustiti, tako je izgradnja počela 1838. godine, a završila 1847. godine.

Saint-Louis, koji se smatrao političkom prijestolnicom Francuske Zapadne Afrike (AOF) od 1895. do 1902. tokom francuskog kolonijalnog perioda i glavnim gradom Senegala i Mauritanije do 1957. godine, nalazi se otprilike 250 kilometara od sadašnjeg glavnog grada Dhakara.

Među zgradama sagrađenim francuskom arhitekturom koje još uvijek uspijevaju opstati, pažnju privlači izvanredna džamija.

Na jednom od dvije munare četvrtastog oblika Velike džamije Saint-Louis, koja je otvorena za bogosluženje 1847. godine, nalazi se zvono, a odmah iznad zvona nalazi se i sat.

Postoje različita mišljenja o zvonu u džamiji, koje po arhitekturi podsjeća na katedralu Saint-Louis, koja je otvorena 1828. godine i najstarija je katedrala u zapadnoj Africi, jer je izgrađena u kolonijalnom periodu.

Prema nekim izvorima, zvono na munari je zvonilo kako bi obavijestilo muslimane da je vrijeme molitve jer su Francuzi koji su živjeli u gradu tokom kolonijalnog perioda bili uznemireni ezanom.

Međutim, prema Saliou Sarr, članu Muslimanskog udruženja Saint-Louis, koje uključuje džamiju i njenu upravu, ova tvrdnja nema osnova.

Sarr je za AA naveo da je zvono postavljeno na munaru samo da bi se pokazalo vrijeme u tom periodu.

“Govorimo o 1800-im. Sat nije dodatak koji svi imaju. Stoga, kada se džamija gradila, na lijevu munaru je postavljen mehanički sat i zvono na njemu. To je urađeno kako bi se znalo koliko je sati”, pojasnio je Sarr.

Demantovao je priče da je ezan uznemiravao Francuze u tom gradu.

“Nije moguće da je ezan izazivao nelagodu u periodu kada još nisu postojali zvučnici. Ezan u džamiji je uvijek učio mujezin. Znamo da su muslimani tog perioda posvećivali veliku pažnju islamskoj tradiciji i sunnetu. Svrha zvona na munari je da kaže vrijeme”, rekao je Sarr.

U džamiji istovremeno može klanjati i do 4.000 ljudi, a dogradnja je završena početkom ove godine.

akos.ba

Povezani članci