Vijesti iz zemlje

Zeničko Udruženje „Svijet u slikama“: Društvo mora pokloniti više pažnje djeci s autizmom

Drugi april svake godine već osam godina obilježava se kao Svjetski dan svjesnosti o autizmu, kompleksnoj poteškoći koja utječe na svakodnevni život osoba sa dijagnozom autističnog spektra poteškoća.

Tim povodom ekipa Anadolu Agency (AA) posjetila Udruženje „Svijet u slikama“ iz Zenice, koje radi sa djecom kod kojih se ustanovi dijagnoza autističnog spektra poteškoća, piše Anadolu Agency (AA).

Sabina Kafedžić-Oruč majka je dvojice dječaka od pet i četiri godine koji dolaze u Udruženje „Svijet u slikama“, od kojih stariji ima dijagnozu elemenata autizma, dok se drugi sin vodi bez dijagnoze.

„Udruženje nam pruža veliku pomoć u organizaciji vremena, kada dovodimo djecu, a pomoć se ogleda i u radu terapeuta ‘jedan na jedan’ sa djecom, kao i mogućnošću prisustva roditelja uz detaljna objašnjenja terapeuta koji rade s djecom. Pomažu u nam i u radu s djecom kod kuće što omogućuje brži i veći napredak i ostvarenje cilja kojem težimo, kako mi kao roditelji kod kuće, tako i terapeuti”, kaže Kafedžić-Oruč.

Prema njenim riječima, znakovi koji upućuju na poteškoće autističnog spektra su odstupanja u komunikaciji, prvenstveno sa ljudima koji se nalaze u blizini takve djece, i odstupanja u govoru.

„Sin koji je govorio pojedine riječi još sa šest mjeseci, odjednom je sa godinu dana prestao govoriti, nakon čega smo mi počeli raditi sa njim i posjećivati stručnjake. Prvo smo posjećivali državne ustanove, a nakon toga smo se priključili Udruženju. Napredak koji se vidi je zaista nemjerljiv“, rekla je Kafedžić-Oruč.

Nirvana Radić, diplomirani edukator-rehabilitator, član je Udruženja od 2012. godine, kada je Udruženje „Svijet u slikama“ i osnovano.

„Naš posao je specifičan i želim da naglasim da imamo djece sa različitim poteškoćama, no naš je akcenat na radu sa djecom s autizmom. Naš je rad specifičan. U radu sa djecom prolazimo kroz šest područja, od razvoja jezika i komunikacije, motoričkih vještina, vještina samopomoći i svega onoga što je djetetu u datom trenutku potrebno, a u skladu sa njegovim sposobnostima, mogućnostima i interesima“, rekla je Radić.

Objasnila je kako se u programu rada sa djecom radi individualno i da se program kreira prema potrebama svakog djeteta posebno. Dodaje kako se kod autizma ne radi o jednoj poteškoći, nego o spektru različitih poteškoća u razvoju.

„Prema djeci sa dijagnozom autizma treba se ponašati kao i prema svakom drugom djetetu koje ima svoje potrebe. Autizam je spektar i u okviru tog spektra postoji više kliničkih slika i više dijagnoza na osnovu tih kliničkih slika. Dijagnoza kao takva, pogotovo na našim prostorima, poprilično je problematična i kod nas se nećete sresti sa djecom sa dijagnozom autističnog spektra, nego se uglavnom radi o elementima autizma ili disharmoničnog razvoja, koji je kao dijagnoza strašno upitan“, objasnila je Radić.

Djeca sa poteškoćama autističnog spektra, prema riječima Radić, najčešće imaju komunikacijske teškoće, što je prvi alarm roditeljima da se obrate nekoj instituciji.

„Teškoće nisu kod svakog djeteta iste, kao što su primjeri djece kod kojih se sasvim normalno razvija govor i onda u određenom periodu života, najčešće do treće godine, izgube sposobnost govora, ili djeca koja su od samog rođenja neverbalna, odnosno, ne razviju uopće sposobnost govora. Osim toga, područje socijalizacije kod ove djece je otežano, ne pristupaju svojim vršnjacima, ne prilaze svojim vršnjacima, ne iniciraju kontakte i ako im neko priđe, obično ih ‘ne primijete’ i u narodu kažu da su to djeca ‘u nekom svom svijetu’ i ta djeca su uglavnom sama“, pojasnila je Radić.

Smatra kako je veoma značajno to što se u posljednje vrijeme o autizmu sve više govori. No, dodaje kako bi podrška i društvena pomoć ovoj populaciji djece mogla biti dosta veća.

Udruženje „Svijet u slikama“ nastalo je iz društvene potrebe djece sa autizmom, jer se u nekim javnim ustanovama podrška ovoj djeci nije mogla pružiti. Ovo udruženje broji 11 članova, volontera, a svi su uglavnom završili edukacijsko-rehabilitacijske fakultete u Tuzli različitih usmjerenja, pa u udruženju djeluju logopedi, defektolozi, audiolozi, psiholozi, pedagozi kao i iz drugih stručnjaka.

Radić je rekla kako su vrata udruženja otvorena za sve roditelje te za djecu bez obzira na to o kakvim se poteškoćama radi.

Udruženje „Svijet u slikama“ Svjetski dan svjesnosti o autizmu obilježava i ove godine kroz različite sadržaje poput druženja, davanja informacija, a sa „Mamama grada Zenice“ organizovat će podjelu privjesaka na centralnom zeničkom trgu s ciljem podizanja svijesti o autizmu.

Akos.ba

Portal Akos.ba pratite putem aplikacija za Android i Facebook.

Povezani članci

Back to top button