Vijesti iz zemlje

Obilježena godišnjica bitaka za odbranu Naselja heroja Sokolje

Brojne delegacije, članovi porodica poginulih, preživjeli saborci i građani okupili su se danas u ovom herojskom naselju kako bi odali počast šehidima i poginulim borcima Armije RBiH i prisjetili se bitaka koje su se na ovom prostoru vodile u periodu agresije na našu zemlju od 1992. do 1995. godine.

Položeno je cvijeće na spomen-obilježju kod Osnovne škole “Sokolje”, gdje su ispisana imena boraca koji su za odbranu ovog naselja i države BiH dali svoje živote. Među njima je bio i Smail Smajo Šikalo, koji je ranjen 1. decembra 1992. godine, a osam dana kasnije je preminuo.

Evocirane su uspomene na herojske dane odbrambeno-oslobodilačke borbe, borbe za opstanak naroda i države BiH. U nastojanju da se otrgne od zaborava, uspomena na vrijeme kada je branjeno i odbranjeno Sokolje, grad Sarajevo i domovina BiH, održan je i historijski čas, a o herojskim borbama govorio je ratni komandant drugog bataljona “Druge viteške brigade” ARBiH Sead Čardaklija.

Osim Čardaklije prisutnima se obratio i predsjednik Udruženja „Druga viteška“  Sado Šatrović koji je kazao da se u okviru obilježavanja bitaka vođenih za odbranu Sokolja, tradicionalno u saradnji sa novogradskim školama nastoji da mlađim generacijama prenese istina iz perioda kada su najbolji sinovi BiH svoje živote davali za odbranu države od agresora. Uz druženje sa mladima organiziran je i turnir u stonom tenisu, s ciljem sjećanja na hrabre borce i veliku cijenu koja je plaćena za slobodu koju danas imamo.

Prema riječima ratnog komandanta Trećeg bataljona Druge viteške  motorizovane brigade Armije RBiH Muaza Suljagića, agresor je u više navrata pokušao da zauzme za njega veoma važno naselje Sokolje, kako bi na taj način djelovao prema gradu Sarajevu, ali je naišao na herojski otpor boraca “Druge viteške brigade” i stanovnika naselja.

U ovom naselju odigrale su se četiri velike bitke: 9. maja i 1. decembra 1992. godine, te 27 januara i 18. marta 1993. godine.

„U svim tim bitkama, borci “Druge viteške brigade” su izvojevali pobjedu. Bile su to četiri ofanzive u kojima je agresor krenuo na sve ili ništa, da zauzme ovo naselje, koje je kasnije s pravom nazvano Naseljem heroja. Ova zona odgovornosti je cijelo vrijeme agresije bila u čeljustima agresora, opkoljena sa svih strana. Ovdje se pokazala snaga, moral i upornost hrabrih branitelja koji su stali u odbranu grada i države“, kazao je Suljagić.

Pored delegacije Općine Novi Grad Sarajevo, cvijeće su položili i predstavnici Udruženja “Druga viteške motorizovana brigada”, porodice šehida i poginulih boraca, Koordinacija boračkih udruženja, Ministarstva za boračka pitanja Kantona Sarajevo, Saveza brigadnih udruženja Prvog korpusa ARBiH, Savjeta i MZ “Naselje heroja Sokolje“, Općinskog vijeća Novi Grad, predstavnici i učenici Osnovne škole “Sokolje“, te političkih partija i građani.

Akos.ba

Povezani članci

Back to top button