Ekonomija

U Japanu osnovan prvi institut za islamsko bankarstvo

Institut za visokotehnološka rješenja u Tokiju, privatna kompanija bazirana u glavnom gradu Japana, spomenuo je nedavno otvaranje akademskog instituta na polju islamskog bankarstva i finansija, “Japanski institut za islamske finansije u Tokiju”.

 

Poćevši sa radom u januaru 2015 godine, institut nudi certificirane kurseve iz oblasti islamskog bankarstva, certificirane kurseve iz oblasti islamskog osiguranja (takaful), te certificirane kurseve iz oblasti islamskog hipotekarnog sistema. Kursevi su u ponudi studentima raznih akademskih institucija kao i profesionalcima iz oblasti bankarstva i finansija.

Osnivač ovog instituta u Japanu, Maqsood Ahmed, kaže, „Naš krajni cilj je da ponudimo „obuku na licu mjesta“ iz islamskih finansija svim zainteresovanim studentima i profesionalcima iz oblasti bankarstva i finansija. Mislim da smo u dobroj poziciji da to i učinimo. Imamo oko trideset godina iskustva na polju islamskih finansija, a u isto vrijeme veoma dobro poznajemo japansku kulturu i poznajemo japanski jezik. To će sigurno doprijenijeti da obuka bude efikasna.“

Ovaj novi certificirani program, studentima i profesionalcima, nudi obimnu obuku o instrumentima islamskog bankarsta u svijetu i o njihovoj značajnosti na svjetskom tržištu koje danas poznajemo.

Međutim, Japanski institut za islamske finansije u Tokiju, ne nudi diplome kroz svoj program, institut predstavlja „prodor“ za japanske banke i ostale finansijske institucije u Tokiju i ostatku Japana. Maqsood Ahmed kaže, „Ovo je prvi institut za islamske finansije u Japanu koji nudi direktnu obuku iz oblasti islamskog bankarsta.“

„Prema Organizaciji za računovodstvo i reviziju za institucije islamskih finansija, obuka koju nudimo klijentima je visoko standardizirana. Ovaj institut je „de-fakto standard“ za više od 90% svjetskih nadležnosti.“, dodao je Maqsood Ahmed.

Još je dodao, „Kako bi smo probudili svijest o islamskih finansijama, naš glavni plan je da ponudimo uvodne i napredne studije iz oblasti islamskog bankarstva za upoznavanje pojma islamskih finansija.“

Institut za islamske finansije u Japanu. Zašto?

2014 godina je na globalnom nivou bila veoma značajna za industriju islamskog bankarstva. Instrumenti islamskog bankarstva su postali toliko popularni da su neke nemuslimanske zemlje poput Velike Britanije, Hong Konga, Luksemburga, Južnoafričke Republike itd. odlučile da publikuju ove islamske certifikate. Također, neki institucionalni investitori poput „Goldman Sacks-a“, su učinili isto. Očekuje se da će neke banke u Tokiju učiniti isto.

Maqsood Ahmed na kraju kaže, „Ne postoji Univerzitet ili bilo koja druga akademska institucija visokog obrazovanja u Japanu, gdje se po redovnom planu i programu podučava islamskom bankarstvu i islamskim finansijama. Odlučili smo da osnujemo ovaj institut kako bi obezbjedili razumjevanje o islamskim finansijama profesionalcima, bankama, te drugim finansijskim institucijama u Japanu.“

Izvor: halaltimes.com 

Za Akos.ba preveo: Eldin Hota

Povezani članci

Back to top button