Vijesti iz zemlje

Svjetski dan izbjeglica: BiH ima obavezu da bude humana prema izbjeglicama

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice zajedno sa predstavništvom visokog povjerenika Ujedinjenih naroda za izbjeglice (UNHCR) u BiH obilježili su 20. juni, Svjetski dan izbjeglica pod globalnim motom “We Stand With Refugges“ (“Mi smo uz izbjeglice“), javlja Anadolu Agency (AA).

Semiha Borovac, ministrica za ljudska prava i izbjeglice BiH istakla je da na Svjetski dan izbjeglica može reći da BiH, s obzirom na humanost koju je svijet pružio prema bh. izbjeglicama, ima obavezu da uzvrati na isti način i da digne glas i pozive na razumijevanje prema izbjeglicama.

“Taj naš glas ustvari treba biti protiv ravnodušnosti na sve nedaće s kojom se susreću izbjeglice na putu ka traženju sigurnog utočišta. I u našoj zemlji nakon 20 godina, s obzirom na teško iskustvo koje je BiH prošla, obavezuje nas da riješimo naša bolna pitanja raseljenja, kako u regionu, tako i u BiH. Kolektivni centri, kojih u BiH ima još 127, ali za koje možemo reći da smo počeli izgradnju novih stambenih jedinica za lica iz kolektivnih centara zahvaljujući kreditu Razvojne banke vijeća Evrope, da ćemo taj proces završiti do 2020. godine. Naša obaveza je i veliki broj interno raseljenih lica u BiH, a taj se broj kreće oko 98.000. Trebamo riješiti i ta pitanja i osiguramo povratnicima siguran povratak u ranija prebivališta i jednakopravnost na cijelom području BiH“, rekla je Borovac, te dodala da je pred BiH siguran put i opredjeljenje da će završiti svoje obaveze.

Ministrica Borovac se na Svjetski dan izbjeglica kazala da je važno prisjetiti se na 2,2 miliona građana, koji su u BiH morali napustiti svoja ognjišta devedesetih godina prošlog vijeka.

“Od ta 2,2 miliona, njih 1,2 miliona je zatražilo utočište u 100 zemalja svijeta. Od tog broj u BiH se vratilo oko 450.000. Od onih koji su ostali i na drugi način se snašli u tim zemljama, samo njih 18.700 prema podacima UNHCR-a je sada u statusu izbjeglica. U BiH imamo jedan broj izbjeglica iz drugih zemalja, kojima smo pružili gostoprimstvo. Trenutno u kampu Salakovac nalaze se 34 takve osobe, a u BiH imamo 107 izbjeglica, od kojih je 90 u statusu izbjeglica i njih 17 u statusu socijalne zaštite“, naglasila je Borovac.

Ona je navela i podatak da je u posljednje dvije godine 18 izbjeglica dobilo status državljana BiH.

Anne-Christine Eriksson, regionalna predstavnica UNHCR-a za jugoistočnu Evropu i predstavnica u BiH kazala je da se Svjetski dan izbjeglica obilježava od 2001. godine. Od tada se svijet oko 20. juna podsjeća na teškoće miliona raseljenjih ljudi.

“Divimo se njihovoj snazi, hrabrosti i otpornosti u namjeri da pronađu sigurnost i dostojanstven život. Svjetski dan izbjeglica, također, označava ključni momenat za svjetsku javnost, kako bi se pokazala podrška porodicama koje su prisiljene da pobjegnu“, rekla je Eriksson i nastavila:

“U septembru 2016. godine svjetski lideri su se složili da će zajednički raditi u pravcu globalnog kompakta za izbjeglice u 2018. godini, gdje će svi dijelovi društva zajednički stati uz izbjeglice i na taj način dati svoj udio, umjesto da svaka država zasebno podnosi teret masovnog raseljavanja pod prisilom. Da bi demonstrirali ovu solidarnost i potakli vlade na akciju UNHCR pokrenuo je kampanju podrške izbjeglicama ‘We Stand With Refugges’ i peticiju, čime se omogućuje ljudima širom svijeta da pozovu vlade na odgovornost i traže od njih da održe svoja obećanja potpisivanjem peticije. Na taj način želimo osigurati sljedeće: sa svako dijete izbjeglica dobije obrazovanje, da svaka izbjeglička porodica ima sigurno mjesto za život, da svaka izbjeglica može raditi i učiti da bi dobila nove vještine u namjeri podrške svoje porodice.“

Jedan od izbjeglica, koji je svoju sreću pronašao u BiH je Kamerunac Jean-Marc Bogmis, koji već 16 godina živi u Sarajevu. U glavnom bh. gradu ima školu fudbala u kojoj svoje znanje prenosi na mlade naraštaje.

“Došao sam u BiH preko prijatelja prije 16 godina zbog problema sa politikom u mojoj zemlji. Ovdje mi je život u redu, sada sam zadovoljan, ide nabolje. Snašao sam se, presretan sam, jer nije važno gdje se nalaziš, nego je važno kako se osjećaš. To je najvažnije“, kazao je Bogmis.

U 2016. godini zabilježen je treći u nizu rekordan broj izbjeglica u svijetu, a on je iznosio 65,6 miliona ljudi. To je 300.000 raseljenih više u odnosu na 2015. godinu. Dakle, širom svijeta je raseljena je svaka 113. osoba, a riječ je o populaciji koja je veća od populacije Velike Britanije.

Akos.ba

Povezani članci

Back to top button