Vijesti iz svijeta

Simbol slobode i otpora: znak “Rabia” nastao je u iftarskom šatoru

Nakon izvršenog vojnog udara u julu 2013. godine u Egiptu na demonstracijama organizovanim protiv vojnog udara na trgu Rabia počelo je korištenje znaka Rabia koji je ubrzo postao simbol borbe za slobodu u cijelom svijetu

  – Nakon izvršenog vojnog udara u julu 2013. godine u Egiptu na demonstracijama organizovanim protiv vojnog udara  na trgu Rabia počelo je korištenje znaka Rabia koji je ubrzo postao simbol borbe za slobodu u cijelom svijetu, javlja Anadolu Agency (AA).

“U vrijeme otpora koji smo pružali protiv vojnog udara na trgu smo formirali iftarski šator. Tu smo došli prvi put na ideju o znaku Rabia. U naš šator došla je ekipa Anadolu Agency. Željeli su se upoznati sa nama, željeli su vidjeti kako živimo. U toj grup bio je i generalni direktor Anadolu Agency Kemal Ozturk. S obzirom da je bio ramazan zajedno smo iftarili”, rekao je jedan od demonstranata Muhammed Salah koji je učestvovao na protestima na trgu Rabiatul Adeviyye prisjećajući se kako su došli na ideju za znak Rabia.

Generalni direktor Ozturk sjeo je sa nama i razgovarao, pitao nas je zašto smo na trgovima i koji su nam ciljevi.

“U trenutku kada smo se fotografisali jedan mladić je podigao ruku pokazavši samo četiri prsta. Svi smo shvatili šta je time htio reći, a gospodin Kemal je bio zbunjen”, rekao je Salah prisjećajući se kako su htjeli uslikati fotografiju za sjećanje.

“Gospodine Kemale ovaj simbol je R4BIA, a to na arapskom znači četiri ili četvrti. To je i ime trga. Trg nosi ime jedne žene koja je u prvim vijekovima islama bila odani i poslušni rob Božji. Bila je četvrto dijete svoje porodice i zato je i nosila to ime”, objasnio sam generalnom direktoru Ozturku koji me pitao šta predstavlju podignuta četiri prsta

“Od velikog uticaja bilo je to što smo na ideju znaka Rabia došli kada je gospodin Ozturk bio sa nama i što je to privuklo njegovu pažnju”, rekao je Salah ističući da dok su se fotografisali sa podignuta četiri prsta da nije bio ni svjestan da će znak Rabia postati međunarodni simbol.

“Nije teško objasniti šta je to kod Rabie što ujedinjuje ljude. Imate mogućnost da kažete ljudima šta znači taj simbol, a omogućava vam da sa lakoćom objasnite šta se to dešavalo u vašoj zemlji”, rekao je Salah 

“Znak Rabia više ne pripada samo Egiptu. Rabia je postala simbol slobode za sve zemlje”, izjavio je Salah navodeći da je znak Rabia izašla iz granica Egipta i proširila se na čitav svijet kao simbol slobode.

“Rabia je simbol slobode, a znakovi suprotni njoj su znakovi ropstva”, rekao je Salah ističući kako su ljudi koji su koristili znak Rabia bili izloženi optužbama za terorizam.

Trg Rabiatul Adeviyye u Kairu postao je simbol protesta protiv vojnog udara u Egiptu izvedenog 3. jula, a tokom protesta je nastao i simbol podignuta četiri prsta, koji je nazvan R4BIA. 

Riječ je o simbolu koji se najbrže proširio svijetom u posljednjim godinama, a milioni korisnika društvenih mreža već su na mjesto svojih profilnih slika stavili žuto-crnog simbola sa četiri prsta.

 

Anadolija

Povezani članci

Back to top button