Sportske novosti

Selektor bh. rukometaša Marković nakon utakmice: Prce je majstor igre, ali pobijedio je cijeli tim

Bosanskohercegovačka rukometna reprezentacija savladala je večeras u Tuzli reprezentaciju Slovačke, rezultatom 29:25. Selektor bh. reprezentacije, Dragan Marković, nakon utakmice čestitao je igračima, rekavši da je Nikola Prce majstor dana, ali da se ovakav rezultat duguje cijeloj ekipi, javlja Anadolu Agency (AA).

“Željeli smo revanš i to nam je bio veliki motiv. U početku smo loše branili i bili smo pasivni u odbrani, ali u drugom poluvremenu to smo ispravili”, rekao je Marković, te dodao da su igrači igrali pod pritiskom, ali su uspjeli sačuvati mir i ne opterećavati se “glupostima”.

Marković se također zahvalio publici u tuzlanskom “Mejdanu”, koja je, kako je rekao “reagovala sportski”.

Na pitanje o pripremama za meč protiv reprezentacije Kosova, Marković je rekao da nije pratio njihove igrače, ali da zna da se tamo igra dobar rukomet.

Selektor slovačke reprezentacije Martin Liptak izjavio je da su igrali tešku ali korektnu utakmicu, te da su i navijači bili veoma korektni.

“Iako smo izgubili sa četiri poena razlike, zadovoljni smo utakmicom i radujemo se uzvratnoj”, rekao je Liptak.

Kvalifikacije za SP rukometaša 2017: Na otvaranju pobjeda BiH protiv Slovačke

Rukometna reprezentacija BiH na otvaranju kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Francuskoj 2017. godine savladala je Slovačku rezutlatom 29:25 (14:14). Utakmica prvog kola grupe “1” odigrana je u sjajnoj atmosferi tuzlanskog “Mejdana” pred oko 5.000 gledalaca, ali su se bh. rukometaši za bodove morali dosta namučiti, javlja Anadolu Agency (AA).

Prvo poluvrijeme donijelo je dosta izjednačenu igru, pa se tako i rezultat kretao. Istina bh. tim je uglavnom bio u prednosti. U nekoliko navrata uspjevao je da pobjegne na dva gola razlike (6:4, 7:5, 10:8, 12:10), ali su gosti konstantno držali priključak. U završnici prvog poluvremena upornost im se isplatila, pa su u jednom trenutku čak i poveli sa 13:12. Ipak, na odmor se otišlo sa neriješenih 14:14.

U nastavku slična slika na terenu. Vodila se velika borba za svaku loptu, svaki gol, a BiH je uglavnom bila u prednosti od jednog ili dva gola. I Slovaci su u jednom trenutku u 45. minuti ponovo poveli sa 21:20, ali su Marko Tarabochia sa dva i Dejan Malinović s jednim golom brzo okrenuli na 23:21. Otpor rivala bh. rukometaši su definitivno slomili na pet minuta prije kraja kada je Malinović prvo pogodio, a zatim i izborio sedmerac, koji je realizovao kapiten Nikola Prce za plus četiri (25:21). Do kraja BiH je znala održati prednost i proslaviti zaslužen trijmf (29:25).

BiH su do jako važne pobjede vodili Prce sa osam, Malinović sa šest, Muhamed Zulfić sa četiri i Marko Tarabochia s tri gola. Na drugoj strani, izdvojio se Radoslav Antl sa osam, dok je Tomaš Urban dodao šest pogodaka.

U drugom susretu prvog kola grupe “1”, igranom u Đakovu, reprezentacija Kosova u svom debiju u kvalifikacijama za neko od velikih takmičenja poražena je od Litvanije sa 26:30 (8:15).

Bh. rukometaši utakmicu drugog kola protiv Litvanaca igraće 8. novembra u Kaunusu, dok će u drugom ogledu, dan ranije, Slovačka u Hlohovecu ugostiti Kosovo.