Vijesti iz zemlje

RS: Roditelji će tužiti direktore škola zbog bosanskog jezika

Roditelji bošnjačke djece će tužiti direktora škola u kojima u dokumente nije upisan naziv bosanski jezik.

Roditelji učenika bošnjačke nacionalnosti iz nekoliko općina u bh. entitetu Republika Srpska izabrali su pravni tim koji će podnijeti tužbe protiv direktora škola u kojima u zvanične dokumente nije upisan bosanski jezik, javlja Al Jazeerin reporter Emir Skenderagić.

Advokat Duško Tomić je rekao da će tužbe podnijeti općinskim sudovima.

Ako ti sudovi ne budu kaznili direktore, najavio je da će ih tužiti i Evropskom sudu za ljudska prava.

Predstavnici roditelja kažu da će odustati od tužbi ako u zvanične dokumente ubuduće bude upisan naziv bosanski jezik.

Na sastanku u Srebrenici nije definirano hoće li djeca u školama u RS-u pohađati nastavu od naredne školske godine.

Djeca bošnjačke nacionalnosti koja pohađaju Prvu osnovnu školu u Srebrenici u julu nisu primila đačke knjižice jer u njima, umjesto odrednice bosanski jezik piše “jezik bošnjačkog naroda”.

Njihovi roditelji su i ranije najavili odluku o bojkotu nastave, kao i tužbe protiv nastavnika koji su potpisivali učeničke knjižice.

Neki roditelji su prisustvovali podjeli knjižica, ali su ih odbili uzeti.

Tužba protiv ministra

Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine krajem jula podnijela je krivičnu prijavu Tužilaštvu BiH protiv ministra prosvjete i kulture Republike Srpske Daneta Maleševića zbog neprovođenja odluke Ustavnog suda BiH u vezi sa nazivom maternjeg jezika, te zbog izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje.

“Malešević je izdao spornu instrukciju školama u Republici Srpskoj kojom je naložio direktorima škola da se u đačke knjižice i svjedočanstva isključivo upisuje ‘jezik bošnjačkog naroda’, a ne bosanski jezik, što je direktno u suprotnosti sa odlukom Ustavnog suda BiH”, rekao je novinarima politički direktor SDP-a BiH Damir Mašić.

U odluci Ustavnog suda navodi se da nadležne entitetske vlasti ne mogu zabraniti Bošnjacima ili ostalim da naziv maternjeg jezika koji uče u školi bude bosanski jezik.

Ustavni sud BiH je naveo da je ustavno pravo konstitutivnih naroda i ostalih koji se tako ne izjašnjavaju da jezik kojim govore nazovu imenom kojim žele i svako suprotno postupanje u praksi vodilo bi kršenju Ustava BiH, ali i Ustava Republike Srpske.

Ime jezika ne može biti uvjetovano ni lingvističkim pravilima, zato što je ustavno pravo na ime jezika odvojeno od sadržaja i standarda jezika.

 Al Jazeera

Povezani članci

Back to top button