Kutak za ženu

Put uspješnih muslimanki: Sajjida Zajdi

Sa čvrstim ambicijama i osmijehom na licu, Sajjida Zajdi predstavlja novu generaciju muslimanki koje vjeruju da je moguće uspostaviti balans između karijere, porodice i vjere. U vezi ovog koncepta ona je počela pisati blog.


Tokom 2010. godine Sajjida je živjela u Londonu, radila je kao program direktor za vladu zarađujući godišnje oko 100.000 funti. U to vrijeme, bila je odgovorna za budžet od 500 milina funti i preko 50 zaposlenih, ali kaže da je njeno najteže pregovaranje bilo da ubijedi svoju petogodišnju kćerku da ode u školu jednog proljetnog jutra.

Na neki način Sajjida je ‘samo mama’, na druge ona inspiriše pojedince diljem svijeta da budu bogati, sretni na svoj jedinstveni strateški i inspirativan način. Studirala je arhitekturu na svjetski poznatoj Mekintoš školi arhitekture u Glazgovu. Ali sve se to privelo kraju nakon saobraćajne nesreće u kojoj je gotovo umrla. Kao rezultat toga ona je napustila svoj posao i karijeru. Nakon nekoliko mjeseci rehabilitacije napravila je neke ozbiljne odluke i počela preuzimati kontrolu nad svojim životom. To je značilo slijeđenje hadisa u kojem se kaže sveži kamilu, a sve ostalo prepusti Allahu.
“Posao u menadžmentu ne dolazi lahko, cijeli svoj život sam provela s ambicijom da budem muslimanka sa hidžabom koja je izvršni direktor u lokalnoj vlasti Velike Britanije”, kaže ona. “Ostvarila sam dio toga, ali sam shvatila da to ne želim više”.
Frustrirana odlukama koje su donosili oko nje, užasnuta radnim danom koji je 12 sati držao odvojio od djece, podstaknuta smanjenjem budžeta ‘koji će utjecati na milione osoba’, sada već 42- godišnjakinja je odlučila da krene drugim putem. “Mislila sam ‘ima druga opcija’”, kaže ona. “Znala sam da moram otići. Nije me bilo briga šta ću raditi, ali sam znala da moram otići odatle. Za mene, moje blagostanje i sreća su najvažnija stvar”.Saiyyidah Zaidi and her family

Zajdi i njen suprug, nastavnik u neovisnoj školi, su se morali naviknuti da žive od jedne plate. Kada je Zajdi, koja je bila primarni izdržavalac porodice, odlučila da napusti svoj posao, porodični prihod se preko noći smanjio sa šest cifara na 25.000 funti. Imali su ušteđevine za šest do devet mjeseci, a Zajdi je uzela šest mjeseci odmora kako bi razmislila šta će dalje raditi.

Odlučila je da vještine koje je stekla na radnom mjestu iskoristi i nakon napuštanja posla. Počela je učiti više o svojim opcijama i pohađati časove profesionalnog razvoja, čak je 2010. putovala u Toronto na kurs o vođenju online biznisa.

Zajdi je počela individualnu obuku pojedinaca koji su željeli promijeniti put svojih karijera, i osnovala je blog. “Kada sam otvorila blog moje znanje o online biznisu je raslo, i shvatila sam da je najlakši način da učinim razliku koju sam željela i da budem kod kuće sa porodicom da moj biznis bude online”, kaže ona.
“Moj prvi projekat je bio napraviti praktični dijalog između poslodavaca i muslimanske radne snage”, kaže ona. “Nažalost, s obje strane postoje krajnosti, a željela sam napraviti nešto što je efektivno. U posljednjih nekoliko godina ljudi mi dolaze, ali to je individualni rad, a mogu učiniti puno više”
U januaru 2011. pokrenula je svoj prvi online biznis, internet stranicu koja je pomagala ljudima da napuste svoje poslove i započnu vlastiti biznis.
U aprili 2015., njena majka joj je ispričala o prijateljici kojoj je ponuđen nevjerovatan posao, ali ga nije mogla prihvatiti jer nije mogla priuštiti da plaća vrtić. “Bila sam tako ljuta, jer ona je jako nadarena i mogla bi se izvrsno uklopiti u taj posao”, kaže Zajdi. “Mislila sam toga je dosta”.

Ovo je inspirisalo da pokrene svoju interent stranicu Millionaire Muslimah gdje je mogla osnažiti druge muslimanske poduzetnike i biznise nudeći im obuke o liderstvu, dajući strateške savjete ali i pružajući šansu poslodavcima nemuslimanima da razviju i bolje razumiju  svoju muslimansku radnu snagu.

“Bez obzira koliko ste napredovali u karijeri, životu, ukoliko ne uživate u tome, nemojte to raditi”, savjetuje ona. “Mi živimo samo jednom ovaj život, i ja ne želim da se u starosti kajem. Nikada nisam ni mogla zamisliti da radim ono što sada radim, a mogućnosti koje mogu ponuditi svojoj djecu su znato veće”. Njen cilj u životu je da pruži  finansijsku slobodu bez primjesa straha drugim osobama tako da i oni mogu biti bogati, sretni i slijediti korake Hatidže, r.a.

IslamBosna.ba

Povezani članci

Back to top button