Sportske novosti

Prvi ATP naslov u karijeri: Džumhur napravio preokret i osvojio turnir u Rusiji

Džumhur je stigao do prve ATP titule iz serije 250 u svom drugom finalu.

Historiju je bh. teniser ispisao u ruskom St. Petersburgu, a u finalu je slavio protiv iskusnog Italijana Fabija Fogninija sa 2:1, po setovima 6:3, 4:6, 2:6.

Bio je ovo treći okršaj bh. tenisera sa Italijanom, te prva Džumhurova pobjeda.

Bolje je meč otvorio Fognini, koji je osvojio prvi set.

Za osvajanje prvog seta Italijanu su bile potrebne 44 minute. Slavio je sa 6:3. Napravio je Fognini dva breaka, a isto toliko ih spasio. Džumhur je bio u problemu na svom servisu, dopustio je previše prilika protivniku za oduzimanje servisa, čak sedam, što je italijanski teniser znao iskoristiti.

Drugi set počeo je sigurnim servisima obojice tenisera. Break-lopti nije bilo u prva četiri gema.

Prvu šansu za break Damir je imao u petom gemu drugog seta, ali se Fognini izvukao. U istom gemu je dobio i drugu šansu da oduzme protivniku servis, što nije propustio i poveo je sa 3:2.

Fognini je odmah uzvratio i oduzeo servis bh. teniseru za 3:3.

Novi break je Džumhur napravio za 5:4, a onda sigurnim servisom osvojio set, koji je trajao 39 minuta.

Na samom startu trećeg seta Džumhur dolazi do breaka, zatim osvaja gem na svoj servis i dolazi do 2:0.

Break prednosti je čuvao do šestog gema, a onda dolazi do 5:2.

Na kraju je bio siguran i osvojio prvi ATP rofej u karijeri.