Sportske novosti

Prvi Arapin osvajač zlatne medalje iz taekwondoa na Olimpijadi

Ahmad Abughaush iz Jordana je osvojio zlatnu medalju iz taekwondoa na Olimpijskim igrama u Riju u kategoriji do 68 kg, i time ušao u historiju svoje zemlje.
Ahmadova zlatna medalja je i prva olimpijska medalja u historiji Jordana koji se na Igrama takmiči od 1980. godine. Ahmad je i prvi sportista iz arapskih zemalja u historiji koji je osvojio zlatnu medalju u taekwondou.

Iako ima samo 20 godina, Ahmed je jedan od najvećih talenata u oblasti borilačkih sportova. Njegov uspon je započeo osvajanjem titule omladinskog prvaka svijeta 2012. godine, a nastup na Olimpijskim igrama je ostvario preko azijskih kvalifikacija.

Prije Rija je bio 25. rangirani borac na svijetu, dok je na Igrama bio najmlađi takmičar i ukupno deseti od 16 takmičara u njegovoj kategoriji. Zbog toga njegova zlatna medalja dobija posebnu težinu.

Ahmad je u četvrtfinalu rezultatom 11-8 pobijedio drugorangiranog svjetskog borca, Dae-Hoon Leeja, u polufinalu rezultatom 12-7 pobijedio Joela Gonzáleza, osvajača zlatne medalje u Londonu 2012., a u finalu rezultatom 10-6 prvorangiranog borca na svijetu, Alexeya Denisenka.

„Osvojili smo prvu olimpijsku medalju u historiji Jordana. Ovo ne radim samo za sebe, već i moju zemlju. Inšallah medalja će biti zlatna, kako bi mogli čuti jordansku himnu na postolju.“, izjavio je Ahmad prije finalne borbe.

Ovim putem čestitamo mladom Ahmadu, uz dovu Milostivom da mu i u budućnosti podari puno uspjeha na sportskom planu.

Za Akos.ba piše: Nedim Botić