U Fokusu

Pet grešaka savremenog roditeljstva

„Možda ne možemo pripremiti budućnost za našu djecu, ali možemo pripremiti djecu za budućnost“ – Franklin D. Roosevelt

Kada je roditeljstvo u pitanju, jedno je sigurno  – svi griješimo. Da bi efikasno komunicirali sa djecom,prije svega moramo biti svjesni vlastitih automatskih reakcija i osjećaja. Djeca koja su odgajana od strane predanih, toplih i dosljednih roditelja koji u odgoj svoje djece unose jednaku dozu ljubavi i discipline, naučit će šta je samokontrola i poštivanje granica. Također, naučit će da vole sebe, ali i druge.

Ipak, unatoč dobrim namjerama svi roditelji ponekad griješe  a to, katkad, rezultira lošim ponašanjem djece. Dobra vijest je da se svaka vještina može naučiti i da  mi kao roditelji kontinuirano učimo i mijenjamo se.

U literaturi, autori navode neke od najčešćih grešaka savremenog roditeljstva.

  1. Nedostatak dosljednosti u odgoju – Jednom postavljena pravila o ponašanju, trebala bi da se poštuju. Djeca vole dosljednost i vole da znaju šta tačno očekujete od njih. Možda vas neće poslušati iz prve, ali ukoliko budete kontinuirano insistirali na poštivanju određenih pravila u ponašanju – i postavite jasne posljedice kršenja istih, prije ili kasnije će usvojiti to što od njih tražite.
  2. Nedovoljno pažnje i kvaliltetne komunikacije – Ma koliko malo vremena ostalo nakon poslovnih i porodičnih obaveza, jedan dio dana odvojite za komunikaciju sa djecom. Iako se vama čini beznačajnim to što imaju reći, njima je to itekako važno. Ovakvi trenuci jačaju vezu između roditelja i djeteta. Roditelji koji se trude uspostaviti kvalitetnu vezu sa svojom djecom na dobrom su putu da odgoje uzornu djecu, primjernog ponašanja.
  3. Pravdavanje lošeg ponašanja kod djece – Činjenica jeste da su djeca podložnija nervoznom i neprimjerenom ponašanju kada su pospana, gladna i sl. Ipak, ukoliko imamo običaj svaki izljev bijesa svoga djeteta, nepristojan govor, viku i galamu opravdavati postojećim stanjima, dijete može jednostavno steći dojam da je uredu ponašati se loše pod određenim okolnostima. Baš kao što glad, žeđ ili umor odraslima nisu izgovor za loše ponašanje, ne bi smjela biti ni djeci. Odgovorni su za svoje postupke čak i tada. Umjesto neprimjerenih postupaka i riječi, roditelj može podučiti dijete šta da radi u situaciji kada se ne osjeća najbolje.
  4. Pretjerana strogost ili pretjerana popustljivost u odgoju – Dosta davno detaljna istraživanja vezana za roditeljski stil odgoja djece ukazala su na činjenicu da je najkvalitetnije roditeljstvo – autoritativno roditeljstvo. Ovaj stil ili pristup odgoju karakteriše  mnogo ljubavi i pažnje koja je usmjerena ka djeci, uz  jasno postavljanje pravila i insistiranje na disciplini u ponašanju. Posljedice za nepoštivanje roditelja ili pravila unutar porodice trebaju odgovarati samom djelu.  Najbolje posljedice lošeg ponašanja su one koje dijete nečemu nauče. Ako je naprimjer, u naletu ljutnje napravilo nered u sobi ili kuhinji,  najbolja opcija za discipliniranje bila bi da dijete taj nered samo i počisti.
  5. Zanemarivanje pozitivnog ponašanja – Ukoliko želimo izgraditi pozitivno ponašanje kod djece, jedno od najosnovnijih pravila jeste primjećivanje i potkrepljivanje dobrog, pozitivnog ponašanja, u onome trenutku kada se ono i dešava! Nemojte ignorisati dijete kada se ponaša pohvalno i uzimati to zdravo za gotovo, a obraćati pažnju samo onda kada je neposlušno. Ukoliko želite da uoči šta vas to čini sretnim i ponosnim, tada mu to dajte do znanja upravo tad kada se tako i ponaša. Pohvalite ga, zagrlite i ohrabrite da nastavi tako i dalje. Za djecu, ne postoji veći motivator za trud od roditeljskog zadovoljstva.

 

Za Akos.ba piše: Jasna P. Subašić, urednica portala psiholog.ba

Psihologinja – psihoterapeutkinja

Povezani članci

Back to top button