Sportske novosti

Pala je i Španija: Medalja je osigurana – Zmajići u finalu Eurobasketa!

Kadetska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u finalu je Evropskog prvenstva koje se igra u Litvaniji

Zmajići su u infarkt utakmici nakon dva produžetka savladali Španiju rezultatom 86:78 osigurali plasman u finalu i prvu medalju na Eurobasketu.

Izabranici selektora Josipa Pandže odlično su otvorili utakmicu i prvi period igre riješili su u svoju korist rezultatom 19:12. I u drugu četvrtinu naši kadeti su ušli dobro i čuvali su stečenu prednost, a u nekoliko napada imali su priliku da ostvare dvocifrenu prednost.

Ipak, brzopletost u napadu nije donosila rezultat, a Španci su znalački kažnjavali naše propuste i topili su prednost, da bi do odmora preokrenuli rezultat i na pauzu otišli sa pola koša prednosti (32:31).

U trećoj četvrtini igralo se koš za koš, a u zadnjih deset minuta ušlo se pri rezultatu 47:47.

Odbranili smo prvi napad, a onda je Čampara pogodio trojku za 50:47, ali je onda uslijedio pad i Španci su napravili seriju od 8:0. Našim u tim trenucima ništa nije polazilo za rukom, no uspjeli smo se vratiti, a tri minute do kraja Musa je pogodio za 58:58 i nagovijestio neizvjesnu završnicu.

Opet smo se odbranili, a Sikiraš je na isteku napada pogodio za 60:58. Španci su iskoristili jedno slobodno bacanje, Sikiraš nije pogodio trojku, a Martinez je izborio prekršaj za dva slobodna bacanja. I oba je pogodio za prednost od 61:60.

Musa je preuzeo odgovornost i promašio je šut za tri poena, a Gonzalez je iskoristio oba slobodna bacanja za 63:60 na 18 sekundi do kraja. Trebalo nam je nešto više od deset sekundi da izjednačimo. Čampara je pogodio trojku za 63:63, a Furija je za napad imala 7,3 sekundi.

Uslijedila su dva time-outa, ali to nije donijelo rezultata Špancima i otišlo se u produžetak.

U dodatnih pet minuta Španci su preko Gonzaleza sa pet uzastopnih poena napravili solidnu prednost, a onda se ukazao Sikiraš. Prvo dva poena i dodatno slobodno bacanje, a potom i trojka za plus 3 za Zmajiće (73:70).

Carrasco Sagrista je odgovorio na trojku i izjednačio na 73:73, no BiH je imala napad za pobjedu. Sve je bilo u našim rukama, ali nismo pogodili i otišlo se u novi produžetak.

Naši momci u novih pet minuta imali su više koncentracije i uspjeli su slomiti otpor favorizovanog rivala za veliko slavlje i prvu medalju na Evropskom prvenstvu.

BiH će u finalu igrati protiv Litvanije, koja je rezultatom 73:71 u drugom polufinalnom meču savladala Tursku.