Dijaspora

Osnovano Bošnjačko nacionalno vijeće dijaspore, za predsjednika izabran Almir Mehonić

U svečanoj sali turskog udruženja IGMG u njemačkom gradu Mainzu 21. februara na međunrodni Dan maternjeg jezika održana je osnivačka Skupština Bošnjačkog nacionalnog vijeća dijaspore (BNVD). Kao delegati skupštine BNVD prisustvovali su ugledni Bošnjaci dijaspore, kulturni radnici, intelektualci koji su ostvarili zapažene rezultate u svom poslu i javnom angažmanu.

Kako je naglašeno u uvodnom elaboratu „Bošnjačko nacioalno vijeće dijaspore nastaje kao potpuno nezavisna i autonomna organizacija iz potrebe artukulacije interesa i očuvanja identiteta bošnjačkog naroda u dijaspori koji svoje porijeklo vodi sa prostora Sandžaka (Srbija i Crna Gora), Kosova, Makedonije kao i drugih područja mimo prostora države Bosne i Hercegovine. Bošnjačka vijeća su postala svojevrsni model organizovanja bošnjačkih zajednica mimo njihove matične države Bosne i Hercegovine. Tako da danas imamo kao najviša predstavnička tijela bošnjačkog naroda i bošnjačka nacioalna vijeća u regionu. Ovoj mreži bošnjačkih vijeća mimo prostora Bosne i Hercegovine već godinama nedostaje BNV dijaspore. Danas mi pravimo iskorak u tom pravcu“, rečeno je u uvodnom elaboratu o potrebi osnivanja BNV dijaspore.

DSC_6461

FOTO: Radno Predsjedništvo: Rifat Halilović, Elifa Kriještorac i Midhat Hajrović

Za predsjednika BNV dijaspore izabran je novinar i publicista, glavni i odgovorni urednik magazina Diwan Almir Mehonić, za potrpedsjednike su izabrani Ramo Poturak, doktor stomatologije i Rifat Halilović, aktuelni predsjednik Islamskog centra u Mainzu. Za sekretara je izabrana Elifa Kriještorac dipl socijolog, za blagajnika Enes Halilović. Kao članovi užeg Prtedsjedništva izabrani su Ruždija Kočan, dipl. ekonomista i osnivač Zavičajnog kluba „Bihor“ i revije „Bihor“ iz Luksemburga i inženjer Haris Gegić iz Belgije.

U svečanom dijelu skupštine prisutne je poselamio Edin Atlagić predsjednik Mešihata Islamske zajednice Bošnjaka u Njemačkoj i naglasio da će BNV dijaspore imati saradnika u IZBNJ i u smislu infrastrukture i svakom drugom obliku saradnje. „Svjestan sam kapaciteta ovih ljudi koji sjede ovdje i koliko mogu doprinijeti zajednici. Pa ako treba i kroz BNV a ne kroz džemat, jer zaista, svi mi imamo isti cilj.

ed at

Foto: Edin Atlagić, predsjednik Mešihata IZ Bošnjaka u Njemačkoj

A ka tom cilju moramo koračati i iz drugih pravaca. Kada budete imali koncept za neki konkretni projekat, mi vam stojimo na raspolaganju sa svojom infrastrukturom i sa svojim ljudima. Svaki početak je težak, ali mislim da će se moći uraditi dosta toga u budućnosti. Ipak smo mi narod, koji se tek sada navikava na određene načine rada i komunikacije“, naglasio je Atlagić i u daljem izlaganju se osvrnuo na rad IZBNJ.

Na adresu BNV dijaspore su stigli i brojni telegrami podrške. Telegram predsjednika BZK Preporod prof.dr. Senadina Lavića u kojem se kaže između oostalog: „Briga oko bošnjačkog identiteta je naš sveti zadatak i na njemu se mora raditi istrajno, odgovorno, kontinuirano i na najvišoj razini savremenog doba. Mi jesmo dio evropskog svijeta, povijesno, intelektualno, sudbinski mi smo Evropljani – ali mi smo primarno Bošnjaci, jedan stari evropski narod koji je bio osuđen na nestanak. Zbog toga je posebno važno da se kroz institucionalne forme povede odgovorna akcija oko čuvanja i razvijanja bošnjačkog identiteta kao kulturne forme u današnjoj Evropi. Ovdje posebno treba naglasiti naš bosanski jezik, povijest Bosne i Bošnjaka, običaje, folklorne sadržaje, bošnjačku književnost i sve naše regionalne bošnjačke specifičnosti. To je važan i velik zadatak koji niko drugi neće uraditi osim nas Bošnjaka. Primite od nas iz Bosne i BZK „Preporod“ najiskrenije čestitke i izraze poštovanja za sve što radite u interesu Bošnjaka danas u Mainzu.“

DSC_6469

Foto: Dr. ekonomije Erović Safet

Mr. Sedad Bešlija, Predsjedavajući Vijeća Koordinacije Bošnjačkih nevladinih organizacija iz BiH također je uputio pismo podrške osnivanju BNVD u kojem je istakao:
„U ime Koordinacije bošnjačkih nevladinih organizacija u Bosni i Hercegovini (KBNVO) koju trenutno čine 36 udruženja sa prostora cijele države Bosne i Hercegovine, čast mi je i zadovoljstvo uputiti Vam pismo podrške za trud i organizacijski kapacitet koji ulažete na jačanju bošnjačke nacionalne i državotvorne svijesti među Bošnjacima dijaspore. Na polju jačanja nacionalne i kulturne svijesti itekako će dobro doći postojanje BNVD kojem želim uspješan rad u narednim godinama. Nadam se da će se pozitivne vibracije na polju strateškog umrežavanja, okupljanja i upoznavanja Bošnjaka, koje se trenutno odvija pod okriljem Koordinacije BNVO, iz domovine prenijeti i u bošnjaèku dijasporu te da će BNVD biti uspješna bošnjačka priča. U tom smislu, priželjkujemo buduću saradnji na različitim zajedničkim projektima.“

U poruci iz udruženja Mladi muslimani stajalo je: „Svjedoci smo da se bošnjačka dijaspora i ranije organizirala i da djeluje čitav niz organizacija koje žele dobro svome narodu. Svjedoci smo i grešaka koje neke od njih čine, ali sve je to i razumljivo i prihvatljivo. Jedino što je neprihvatljivo je širenje nejedinstva. Stoga, budite organizacija koja će raditi na jedinstvu i zbližavanju Bošnjaka. Svaki Bošnjak nam je bitan, pa i onaj sa kojim se u nekim stavovima ne slažemo. Tražimo ono što nas zbližava.“

Svečani dio Skupštine je snimala RTV iz Novog Pazara a prisutne je u njeno ime poselamio Denis Mavrić i izrazio želju za saradnjom između ove televizije i BNV dijaspore.

DSC_6473

Foto: Muharem Radetinac Raff, slikar

U obraćanju prisutnim delegatima i gostima novoizabrani predsjednik BNV dijaspore Almir Mehonić je istakao značaj i simboliku održavanja Skupštine 21. februara na Međunarodni dan maternjeg jezika. „Pitanje maternjeg jezika je možda i centralno nacionalno identitetsko pitanje, jer predstavlja osovinu oko koje se vrte i sva ostala prava. Maternji jezik je prošlost i budućnost jednog naroda. Narod bez maternjeg jezika se nema čega sjećati , niti ima kud u budućnost ići. Zato prioritet svim bošnjačkih udruženja u dijaspori, nacionalnih ali i vjerskih, pa tako i našeg BNVD, treba da bude očuvanje i afirmacija bosanskog jezika, organiziranje časova bosanskog jezika, organiziranje književnih promocija naših pisaca, prezentacija knjiga, formiranje nacionalnih biblioteka…“

DSC_6466

Foto: Almir Mehonić, novinar i publicista, predsjednik BNVD

– Nažalost, mi danas moramo da zaključimo da je bošnjačka dijaspora prepuštena sama sebi, naročito je prepuštena sama sebi bošnjačka dijaspora kojoj zemlja državljanstva nije BiH… Bošnjaci u dijaspori, a samim tim i mi sandžački Bošnjaci se, napokon, moramo okrenuti sami sebi, svojim vlastitim snagama i potencijalima. Na prvom mjestu svoje resurse trebamo iskoristiti u jačanju sebe i izgradnji svoje zajednice, a nakon toga i jačanju naše zajednice u domovini. Mnogo više nego u Sandžaku i Bosni, nama ovdje trebaju škole, vrtići, mektebi, mediji, biblioteke, centri, kulturni događaji, književne večeri, večeri sevdaha, tribine o našoj historiji, značajnim Bošnjacima… Identitet Bošnjaka na Balkanu više niko ne dovodi u pitanje, dok je identitet nas i naše djece u dijaspori pod velikim znakom pitanja. Odgovore za ta pitanja, očito moramo tražiti sami, sa svojim intelektualnim i materijalnim potencijalima i resursima.

Zbog svega toga mi osnivamo BNVD, da upotpunimo kulturnu ponudu, da čuvamo naš identitet, da afirmišemo naše uspješne ljude. Bošnjaci BiH iole imaju svoje organizacije, koliko-toliko i državu, ambasade, ministarstva, dok Bošnjaci Sandžaka, Kosova, Makedonije ni toliko. Nažalost mi još uvjek ne možemo te ambasade i ministarstva država iz kojih potičemo da doživimo kao svoje, nema tu uposlenih Bošnjaka, ili su na nivou statističke greške, ne postoje programi i strategije koje nas kao zaseban kolektivitet uočavaju. Srbija je imala svoje ministarstvo za dijaporu, sada to funkcioniše kao ured pri ministarstvu spoljnih poslova, ali tu nema riječi o Bošnjacima, tu se govori o Srbima u rasijanju, o Skupštini Srba u dijaspori, o Srbima u Regionu. Dakle, mi smo prepušteni sami sebi, i osnivanje BNVD bila je neophodnost, potreba, da stvaramo organ i organizaciju koji će koliko-toliko artikulisati interese Bošnjaka koje matica BiH dovoljno ne prepoznaje radi svojih unutrašnjih problema, a države njihovog porijekla se ne obaziru na njihove potrebe, istakao je Mehonić.

Osvrćući se na situaciju u Sandžaku Mehonić je rekao da je dijaspora jako zainteresovani za stanje u Sandžaku. „Zato nas žaloste međubratske podjele i sukobi. I zato mi odavde šaljemo zahtjeve i poruke jedinstva i medjubošnjačkog pomirenja. Mi se nećemo priklanjati nijednoj opciji i lideru nego ćemo tražiti od njih da prevazilaze sukobe, da se dogovaraju i da rade u interesu Bošnjaka i Sandžaka. Bošnjaci danas imaju mnogo više neprijatelja, mnogo više problema i mnogo preča posla, nego da udaraju jedni na druge. Zato pozivam sebe i vas da ne ulazimo u međubošnjače svađe, prepucavanja, omalovažavanja, podjele već da pozivamo jedinstvu i koncenzusu oko bitnih pitanja.“

DSC_6481

fOTO: Ruždija Kočan, dipl. ekonomista

U kulturno-umjetničkom dijelu programa recital je govorila Binasa Hajrović uz muzičku pratnju Fikreta Nezirovića. Skupštinom je predsjedavao Midhat Hajrović.

Povezani članci

Back to top button