Zdravlje

Oprez: Koji se najčešći štetni sastojci u kozmetičkim proizvodima

U prvom tekstu o ovoj tematici donosimo vam Štetni sastojci koji se najčešće pojavljuju u kozmetičkim proizvodima su:

PROPYLENE GLYCOL
Koristi se u kozmetičkim preparatima kao humektans, a to su supstance koje apsorbuju vodenu paru iz vazduha, vezuju vodu za sebe i na taj način sprečavaju gubitak vode i vlage iz preparata kao što su kreme za ruke, losioni za tijelo, šamponi za kosu. Ova supstanca može dovesti do trajnog oštećenja jetre i bubrega. Takođe ima i neurotoksično djelovanje.

BUTYL HIDROKSI TOLUEN (BHT) 
Predstavlja efikasan antioksidans za prehrambene i kozmetičke proizvode. Brojne studije ukazuju na njihovu štetnost i karcinogenost.

DMDM HIDANTOIN 
Predstavlja efikasan konzervans topljiv u vodi koji ulazi u sastav šampona za kosu. Ovaj konzervans otpušta male količine formaldehida koji se lahko rastvara u vodi pa ga sluzokoža dobro apsorbuje. Stalni kontakt sa formaldehidom uzrokuje nadražajni kašalj, glavobolju, dovodi do oštećenja reproduktivnih organa i uzrokuje nastanak tumora.
Prirodna alternativa ovom sastojku su mineralni pigmenti poput titan dioksida koji odbija sunčeve zrake od površine kože i ne upija se u nju.

PHENOXYETHANOL
Aromatični eter alkohol koji se upotrebljava zbog mirisa i zbog svojih konzervirajućih svojstava.
Smatra se sigurnim za upotrebu u kozmetičkoj industriji. Prema nekim istraživanjima smanjuje plodnost, toksičan je za reproduktivni sistem i povećava rizik od preranog poroda.
Djeluje iritirajuće na oči, pluća i kožu, slabi imuni sistem.

POLYLETILENE GLYCOL (PEG)
Ovo je jedan od najčešće upotrebljavanih sastojaka u konvencionalnoj kozmetici jer veže velike količine vode na sebe i ima veliku moć prodiranja u kožu, bolju nego glicerin, a nije tako skup. Služi i kao otapalo i vlaži kožu.
Upotrebljava se u dekorativnoj kozmetici, dezodoransima u spreju, antiperspiransima, proizvodima za kosu, losionima za bebe, vodicama za usta i proizvodima za samotamnjenje.
Njegova upotreba je sada smanjena (smatra se da ima neurotoksično djelovanje), a umjesto njega se koriste “sigurniji” butylene i polyethylene glycol.
Prirodna alternativa je glicerin biljnog porijekla koji kožu štiti od gubitka vlažnosti.

FORMALDEHID
Opće poznat kao jedna od najopasnijih hemikalija. Kancerogena je, a nalazi se u lakovima za nokte te u raznim sintetičkim proizvodima za njegu kose, kože i tijela kao antimikrobna tvar i konzervans, ali se na deklaracijama nikada ne navodi kao ‘formaldehid’.
Pojavljuje se pod različitim pseudonimima (većina ih u sebi sadrži riječ ‘form’, primjerice: formalin, lysoform i formalith), ali nije uvijek naveden jer ga druge hemikalije, kao što je imidazolidinil urea, uobičajeni konzervans u šamponima, na određenim temperaturama mogu oslobađati kao nus proizvod. Procjenjuje se kako oko petine svih kozmetičkih proizvoda na svjetskom tržištu sadrži formaldehid.

TRIKLOSAN
Aditiv koji se koristi za dezinfekciju, a najčešće ga se može pronaći u sredstvima za pranje ruku, šminki, sredstvima za čišćenje kože, kupkama, vodici za usta, kremama, kupkama i dezodoransima.
Često se dodaje kako bi proizvodima produljio vijek trajanja. Naučnici tvrde kako ova hemikalija ugrožava rad endokrinog sistema i kancerogena je za ljude, a također i da s vremenom mikroorganizmi koje treba uništiti postaju otporni na njega.

 

Za Akos.bA pripremio vrijedni tim iz 

 

Upoznajte se sa prirodnom kozmetikom iz Organlooka

 

Sjećate li se kada ste posljednji put zagrizli jagodu, okusili sočni komadić prirode i pri tom niste imali osječaj kao da žvačete gumu od automobila? Volite hranu ali vam je muka od pomisli na silne emulgatore i aditive koji se u njoj nalaze? Uživate u hrani ali uvijek mislite o tome da li zapravo jedete ono što je u tanjiru ispred vas ili je samo neka kopija uzgojena u laboratoriji? Ili još gore očekujete da ste kupili proizvod koji sadrži samo sastojke sa etikete a onda je iz vedra neba pukla bruka kako se u njemu nalazi još ne navedenih sastojaka koje ne konzumirate ili koje vam vaša religija ili stil života brani? Oči vam zasuze od pomisli za ukusom hrane koju ste jeli u djetinjstvu i koju godinama tražite u svojim mislima a znate da toga više nema nigdje? Uživate u prirodi ali imate osjećaj da biste ubili nekoga kada vidite tone smeća na vašem najdražem izletištu? Grizete prste kad morate baciti papirić u smeće a znate da se može reciklirati?… Lista pitanja ne završava ovdje baš kao što život ne završava nakon jednog otkucaja srca. 

Organlook je stil života a ne klasična online trgovina. Mi vam ne prodajemo proizvod poput drugih pričajući vam uljepšane priče i nagovarajući vas da trošite novac na ono što vam nije potrebno. Mi vam pričamo njegovu priču onakvom kakva jeste kao i priču onih koji su pomogli u njegovom nastajanju. Samo tako ćete moći i sami uraditi pravu ocjenu stvari koje vam mi pomognemo da pronađete. Vaš osmjeh će biti najbolja ocjena kvalitete. Naše traganje će vas voditi sve do samog izvora. Neki će možda odustati brzo kao što osoba bez kondicije odustane pred prvim usponom. Ali oni koji žele da se isključe iz matriksa i upuste u avanturu sigurno neće požaliti. Mi vam nećemo govoriti da je hrana koju vam nudimo zdrava ili organska ili domaća. Mi vjerujemo da to sami možete ocijeniti na osnovu svega što je dio priče. 

Mi smo u potrazi za izgubljenim kvalitetama i tradicionalnim vrijednostima pravog načina života. Mi ih želimo ponovo otkriti i vratiti u naše živote. Pitanje je samo da li ste i vi spremni na borbu koja je potrebna da bi se to ostvarilo? Ako je odgovor potvrdan pridružite nam se i zajedno ćemo tragati, pričati priče, učiti, raditi, eksperimentisati, poboljšavati i možda jednom, barem na trenutak, učiniti da lista pitanja sa početka ovog uvoda bude samo dio sjećanja. Mi vjerujemo da takvo vrijeme može ponovo doći, a vi?

 

Više na Facebook stranici:

 
 
organlook

 

Akos.bA

Povezani članci

Back to top button