Ekonomija

O slučaju “Tuš”: Ne možemo dozvoliti da strane kompanije otvaraju firme u BiH sa 2.000 KM kapitala

– Udruženje poslodavaca Federacije BiH organizovalo je danas u Sarajevu sastanak posvećen posljednjim dešavanjima u kojima je veliki broj bh. kompanija oštećen od trgovačkog lanca “Tuš”

  – Udruženje poslodavaca Federacije BiH organizovalo je danas u Sarajevu sastanak posvećen posljednjim dešavanjima u kojima je veliki broj bh. kompanija oštećen od trgovačkog lanca “Tuš” poručujući da oni ne mogu dozvoliti da razne ugledne strane firme otvaraju firme u BiH sa 2.000 KM početnog kapitala, ali ne garantuju da će pokriti obaveze koje nastanu radom tih privrednih subjekata u BiH, javlja Anadolu Agency (AA). 

{youtube}HsXKwxG2rtc{/youtube}

Predsjednik Upravnog odbora Udruženja poslodavaca FBiH Safudin Čengić kazao je da je povod sa organizaciju sastanka činjenica da u zadnjih nekoliko godina imamo sve više pojava koje dovode privredne subjekte i poslodavce u BiH u izuzetno težak položaj.

Kako je kazao, do toga u najvećem slučaju dolazi jer kompanije koje su formirane u BiH od inostranih poslodavaca to rade na način koji je regulisan entitetskim propisima uz uplatu od 2.000 konvertibilnih maraka početnog kapitala, a aktivnosti provode na području BiH na način koji im omogućava korištenje svih potencijala BiH.

“Kada dođu u krizu koja se može dogoditi svakom poslodavcu dovode u iznimno težak položaj bh. poslodavce, povlače se. A, ne ispunjavaju svoje obaveze prema poslodavcima u BiH. Sazvali smo sastanak pravoshodno da ukažemo i državnim institucijama i javnosti da ne možemo kao poslodavci podnositi ovakav način rada i da kažemo šta to treba poduzeti kako nam se ne bi ponovila situacija sa Tušom, Koteksom…”, poručio je Čengić.

Prema njegovim riječima, cilj je da se razgovara o tome na koji način to spriječiti.

“Naša zakonska regulativa omogućava i što je normalno da se brzo, efikasno i sa što manje sredstava otvaraju privredni subjekti unutar BiH. Mi kao poslodavci podržavamo takve aktivnosti. Svima nam je poznato da bez investicija, bez ulaganja i stranih investitora ne možemo ostvariti veća zapošljavanja i popraviti situaciju u BiH”, kazao je Čengić.

Međutim, Čengić je mišljenja da oni posebno žele da naglase da “ne mogu dozvoliti da razne ugledne strane kompanije otvaraju firme u BiH sa 2.000 maraka, ali ne garantuju da će pokriti obaveze koje nastanu radom tih privrednih subjekata u BiH”.

“Tražimo od nadležnih ministarstava da zakonskom regulativom definira da neko, kao što je Tuš, koji ima značajnu imovinu u Sloveniji i u drugim državama, mora garantovati dobavljačima da će biti izmirene njihove obaveze da li imovinom unutar BiH ili sredstvima kojim raspolaže u državi u kojoj ima sjedište”, pojasnio je Čengić.

Poručio je da nisu za sprečavanje stranih investicija u BiH. 

Zehra Selimović iz Ministarstva vanjske trgovine BiH kazala je da je u nadležnosti ovog ministarstva politika i učešće stranih ulagača sa kojim se i ne može baš puno uticati na sam način registracije i osnivanja firmi u BiH.

“Mi u skladu i sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju imamo obavezu na nediskriminaciju u odnosu na strane ulagače”, kazala je Selimović.

Mišljenja je da je ključni problem u tome što osnivač odgovara do visine ulagačkog uloga.

Bruno Bojić iz Vanjskotrgovinske komore BiH govoreći o slučaju “Tuš” kazao je da je ova firma došla u BiH sa kapitalom od 20 miliona maraka i počeo da sarađuje sa bh. privrednicima koji su njima davali i robu i uslugu.

“Osnovali su Tuš trade sa 2.000 maraka i polako prenosili komitentima da mogu nastaviti svoje poslovanje sa Tuš Tradeom bez ikakvih problema kao što su to radili sa Tušom d.o.o.”, pojasnio je Bojić.

Prema njegovim riječima, od bh. poslodavaca se traži da apstiniraju slovenačke usluge što BiH dovodi, koja ima dobre prijateljske odnose sa Slovenijom, u poseban odnos što, cijeni može rezultirati i kršenjem dobrosusjedskih odnosa.

Bojić poručuje da je u ovom momentu najvažnije dokazati organizirani kriminal jer tada se može imati i međudržavno potraživanje.

Dodao je da je pokrenuta istragu u vezi sa ovim slučajem.

Akos.bA/AA

 

 

Povezani članci

Back to top button