U Fokusu

Nemojte se međusobno mrziti

Put ka Allahu se prelazi srcima, kao što je kazao Jahja ibn Muaz: „Do dunjalučkih uspjeha se dolazi koracima (djelovanjem i radom), a da ahiretskog uspjeha se dolazi srcima“. Zbog toga, briga za čišćenjem srca i njegovim liječenjem od raznih bolesti, mora biti velika briga svakog onoga koji teži da zadobije Allahovu milost i zadovoljstvo. Jedna od najopasnijih bolesti koja nagriza srce jeste zloba. Ova bolest, ukoliko se pojavi u srcu čovjeka, mijenja život i donosi tegobu i brigu.

Islam, naravno, na svaku negativnu pojavu u pojedincu gleda kao potencijalu opasnost za čitavo društvo. O pogubnosti i opasnosti pojave zlobe i mržnje, posebno, prema vjernicima, naći ćemo na mnogo mjesta u Kur’anu, kao npr. u desetom ajetu sure El Hašr, u kojem se kaže: „Oni koji poslije njih dolaze – govore: “Gospodaru naš, oprosti nama i braći našoj koja su nas u vjeri pretekla i ne dopusti da u srcima našim bude imalo zlobe prema vjernicima; Gospodaru naš, ti si, zaista, dobar i milostiv!”

Više je nego poznato, da je po islamskom učenju, osjećaj mržnje i zlobe među vjernicima strogo zabranjen. To ćemo naći, između ostalog, i u hadisu: „nemojte zavidjeti jedni drugima, nemojte se međusobno mrziti, nemojte jedni drugima okretati leđa, budite, Allahovi robovi, braća…“ 

Međutim, sa druge strane, osjećaj ljubavi je zabranjen prama onima koji se bore da Allahova riječ bude donja. To ćemo naći u ajetu: „O vjernici, ako ste pošli da se na putu Mome borite i da naklonost Moju steknete, s Mojim i svojim neprijateljima ne prijateljujte i ljubav im ne poklanjajte – oni poriču Istinu koja vam dolazi i izgone Poslanika i vas samo zato što u Allaha, Gospodara vašeg, vjerujete. Vi im krišom ljubav poklanjate, a Ja znam i ono što tajite i ono što javno činite. Onaj od vas koji to bude činio s Pravog puta je skrenuo.“ (Al Mumtehine; 1)

Allah je zabranio vjernicima da zatvore sva vrata koja bi vodila neprijateljstvu i mržnji: „Šejtan želi da pomoću vina i kocke unese među vas neprijateljstvo i mržnju i da vas od sjećanja na Allaha i od obavljanja molitve odvrati. Pa hoćete li se okaniti? (Al Maide; 91). Zbog toga zloba predstavlja uzrok pojave neprijateljstva i mržnje među muslimanima.

Imam ibn Hadžer el Hajsemi, nabrajajući velike grijehe kaže: „Treći veliki grijeh je neosnovana srdžba, zloba i zavist. Ove tri pojave sam stavio pod jedan grijeh jer su međusobno povezani i preklapaju se, jer zavist proizilazi iz zlobe, a zloba, opet, iz srdžbe i ljutnje.“

 

Opasnost i štetnost zlobe

 

Prvo: Duševna nesreća i bijeda

Šejh Muhammed Salih Mundžid je kazao: Ako bi pokušali da razumijemo šta je to zloba, primjetit ćemo tri elementa:

a) Ekstremna mržnja;
b) Želja za osvetom i nanošenjem zla onome ko se mrzi;
c) Skladištenjem dva pomenuta elementa u duši, te njihovo dodatno „hranjenje“ razmišljanjem i promišljanjem, što daje dodatne podražaje za mržnju.

Svi ovi osjećaji se nadovezuju međusobno, a rezultat toga će biti izjedanje unutar duše. Takvo stanje će potrajati jedno vrijeme dok ne dođe do potpunog kolapsa u duši čovjeka, jer je zauzimao srce, umarao živce i mnogo brinuo. Dunjaluk će mu se početi sužavati i smatrat će ga nepravednim, te će promjeni odnos sa svima, čak i sa svojim najbližim. Krug onih koje mrzi će se početi širiti i zahvatati i one nevine, dobre.

Dr. Mustafa Es Sibai kaže: „Ne mrzi! Mržnja će dobiti više od tebe, nego od onoga koga mrziš. Mržnja će od tebe otjerati iskrene prijatelje, a izazvati ljute neprijatelje. Otkriti će u tebi ono što je bilo prikriveno. Izvest će te iz društva pametnih u društvo ološa. Mržnja će učiniti tvoje srce crnim, a lice žutim.“

 

Drugo: Zloba izaziva zavist

Ukoliko čovjek mrzi, bez sumnje će početi i zavidjeti na blagodatima koje njegov brat posjeduju. Ne samo to, nego će se početi radovati njegovim nesrećama, što je svakao od osobina licemjera. Kaže Uzvišeni: „I jedva čekaju da vas nesreća stigne – neka njih pogodi nesreća! A Allah sve čuje i sve zna.“ (At Tewbe 98)

Nema sumnje da je zavist jedan od velikih grijeha i dužnost nam je svakodnevno da se utječemo Allahu od njega, kao što ćemo naći u suri Al Falek: „i od zla zavidljivca kad zavist ne krije!”

 

Treće: Zloba uzrokuje očit nered u društvu

Nered je prirodna pojava u društvu u kojem vlada zloba i mržnja. Ukoliko čovjek osjeća zlobu prema svome bratu to znači da će ga bojkotovati i izbjegavati u najmanju ruku, što je suprotno šerijatu, Allahovim propisima. Nedostatak komunikacije i suradnje će odaljiti ljude jedne od drugih i nedostatak međusobne povezanosti će dovesti do nedostatka međustobnog potpomaganja. Odnosno ljudi će živjeti kao vukovi.

 

Četvrto: Zloba vodi ka laži i potvori

Zloba će natjerati čovjeka da govori o svome bratu ono što nije istina, odnosno što nije dozvoljeno. Također, doći će do otkrivanja njegovih tajni i sramota, što svakako ulazi pod kategoriju gibeta i ogovaranja. Možda takav govor nekoga može natjerati da učini ubistvo ili nanese nepravdu onome protiv koga se govori ili bilo koju drugu negativnu posljedicu. Može dovesti do prekidanja porodičnih veza. Za sve nabrojano će se odgovarati na Sudnjem danu i bit će zapisano u knjigu koja neće izostaviti ni veliko ni malo. Lekciju o štetnosti narušavanja dobrih odnosa među muslimanima nalazimo u suri Al Hudžurat, u 12. ajetu: „O vjernici, klonite se mnogih sumnjičenja, nekā sumnjičenja su, zaista, grijeh. I ne uhodite jedni druge i ne ogovarajte jedni druge! Zar bi nekome od vas bilo drago da jede meso umrloga brata svoga – a vama je to odvratno – zato se bojte Allaha; Allah, zaista, prima pokajanje i samilostan je.

Danas, nažalost, susrećemo svakodnevno da među braćom vlada netrpeljivost, što dovodi do ogovaranja. Čak šta više i među našom ulemom i predvodnicima, koji bi trebali biti uzor, možemo naći neprimjerene riječi upućene drugom.

 

Peto: Zloba vodi haramu

Zloba u prsima čovjeka, dovodi do mnogobronih harama, između ostalih:
– Zavist, i o tome smo već govorili;
– Zadržavanje i širenje zavisti što će dalje dovesti do konstantne želje za se desi nešto loše   onome prema kome se osjeća zloba;
– Udaljavanje od brata i prekidanje veza sa njim;
– Omalovažavanje brata muslimana;
– Ismijavanje i ruganje prema bratu muslimanu;
– Ispoljavanje neprijateljstva, u bilo kojem obliku, i ostali harami.

 

Šesto: prisustvo zlobe odgađa oprost od Allaha

To nalazimo u hadisu, u kojem Allahov Poslanik kaže: „Vrata Dženneta se otvaraju ponedjeljkom i četvrtkom. Oprosti se svakom muslimanu koji Allahu ne pridružuje druga, osim čovjeku koji je u zavadi sa svojim bratom. I kaže se: ‘Ostavi njih dvojicu dok se ne pomire. Ostavi njih dvojicu dok se ne pomire.“

 

Prevod i obrada: Akos.bA
Izvor: islammemo.cc 

 

Povezani članci

Back to top button