Vijesti iz zemlje

Nakon 72 godine prva dženaza bošnjačkim žrtvama jame Čavkarica

Nakon 72 godine od strašnog zločina kada su takozvani ”ustanici” u avgustu 1941. godine u jamu Čavkarica duboku nekoliko stotina metara u hercegovačkom kršu, nedaleko od Bileće, bacili više stotina Bošnjaka, mahom djece, 11. avgusta u Planoj kod Bileće bit će po prvi put obavljena dženaza-namaz nevinim žrtvama, izvještava novinar agencije Anadolija (AA).

Znaju se imena 468 ubijenih i bačenih u Čavkaricu, ali se osnovano vjeruje da je i broj znatno veći. Za mnoge niko nije mogao dati podatke, jer su cijele porodice bile iskorijenjene. Vjeruje se da se broj kreće do 700, a prema nekim podacima i preko hiljadu osoba.

Jedina je preživjela tada 20-godišnja Hadžera Ćatović-Bijedić iz sela Đeče, koja je sa 144 rođaka bačena u jamu. Ostala je živa i poslije 63 dana je izvučena iz jame, ali se godinama suočavala s prijetnjama pojedinaca iz tajne jugoslavenske policije kako ne bi govorila o tim zločinima.

Prema istraživačima, za ovaj zločin smatraju se odgovornim četničke jedinice, ali su mnogi od umiješanih u zločine kasnije prišli partizanima te su poslije Drugog svjetskog rata obavljali visoke funkcije u istočnoj Hercegovini. Neki su dobili i status narodnih heroja i ulice, što je uglavnom bio razlog da se ovaj zločin zataškavao i svi koji su o njemu govorili i pisali bili su pod udarom jugoslavenske tajne policije. Ljeto 1941. godine je, inače, bilo vrijeme bliske saradnje četničkih i partizanskih jedinica, što je bio dodatni motiv da se poslije Drugog svjetskog rata insistira na skrivanju povijesnih istina.

”Željeli smo da na neki način obilježimo stradanje Bošnjaka istočne Hercegovine, od perioda Kraljevine Jugoslavije, preko Drugog svjetskog rata do posljednje agresije. Budući će 11. avgusta biti otvorena obnovljena džamija u Planoj, smatrali smo da se ta manifestacija ne može održati bez sjećanja na Čavkaricu i užasne zločine o kojima se u vrijeme SFR Jugoslavije nije smjelo govoriti, a jama Čavkarica je čak bila betonirana. Zato ćemo sada prvi put poslije 72 godine i šest dana obilježiti stradanje žrtava u istočnoj Hercegovini. Bošnjaci nisu samo tu stradali. Stradali su diljem istočne Hercegovine i Bosne, u Podrinju, ali takvi zločini nikada nisu obilježavani. Odgajani smo na zaboravu, negiranju svoje nacije i kulture, a sve da bi nam se moglo desiti ono što se desilo 90-tih. Dok smo mi vjerovali u slom fašizma, drugi su oštrili kame za nove zločine. To se ne smije ponoviti”, kazao je za agenciju Anadolija mostarski muftija Seid ef. Smajkić.

Dodaje kako je sjećanje na Čavkaricu ”dug naše generacije”, te da se ”svoje tužne i krvave historije itekako moramo sjećati”.

Trebinjski imam Husein ef. Hodžić, jedan od inicijatora sjećanja na Čavkaricu, kazao je za AA da Bošnjacima zločini u istočnoj Hercegovini trebaju biti pouka i da ih se moraju sjećati.

”Nažalost, ni naši mnogi uglednici nikada nisu čuli za ovaj zločin. Moramo čuvati sjećanje na ove događaje”, rekao je on.

Dan prije klanjanja dženaze nevinim žrtvama u Mostaru će biti održan i okrugli stol na kojem će se govoriti o temi jame Čavkarice uz učešće eminentnih stručnjaka.

Inače, 11. avgusta ove godine u Planoj kod Bileće će biti otvorena i Avdića džamija koja će u buduće nositi ime imama Ćamila ef. Avdića. Avdića džamija je sagrađena 1617 godine, a srušena tokom tokom agresije 1992. godine. To je poslije džamije u gradu, druga džamija u Bileći koja će biti obnovljena.

U Bileći je do agresije na BiH živjelo 1.947 Bošnjaka, a prema neslužbenim podacima sada ih ima svega nekoliko desetina.

Vakat.ba/AA

Povezani članci

Back to top button