Zanimljivosti

Na jednom od izvorišta Save: Rijeka čija voda nakon hiljada kilometara toka završava u Crnom moru

Brojni turisti sa prostora bivše Jugoslavije, ali i iz Italije, Francuske, Njemačke, Austrije, Velike Britanije, te ostalih dijelova Evrope dolaze na Bohinjsko jezero kako bi vidjeli jedno od dva izvorišta rijeke Save čija voda nakon hiljada kilometara toka završava čak u Crnom moru

 

Piše: Almir Terzić

Brojni turisti sa prostora bivše Jugoslavije, ali i iz Italije, Francuske, Njemačke, Austrije, Velike Britanije, te ostalih dijelova Evrope dolaze na Bohinjsko jezero kako bi vidjeli jedno od dva izvorišta rijeke Save čija voda nakon hiljada kilometara toka završava čak u Crnom moru, javlja Anadolu Agency (AA).

Naime, Sava Bohinjka je rijeka u sjeverozapadnoj Sloveniji, koja spajanjem s rijekom Savom Dolinkom formira rijeku Savu.

Inače, rijeka Sava dužine toka od 940 kilometara bila je nekadašnja najduža rijeka u bivšoj Jugoslaviji, koja se kod Beograda ulijeva u rijeku Dunav. Nekadašnja najduža rijeka u bivšoj Jugoslaviji sada svojim tokom protiče kroz čak četiri države: Sloveniju, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu (uz granicu) i Srbiju. 

Sava Bohinjka izvire iz Bohinjskog jezera. Iz jezera ističe rječica Jezernica i nakon 100 metara se spaja s potokom Mostnica, koja dolazi iz doline Voj, i tvore rijeku Savu Bohinjku koja protječe kroz naselja Bohinjska Bistrica, Bohinjska Bela, i u blizini Bledskog jezera, da bi se spojila s rijekom Savom Dolinkom u blizini naselja Radovljica, te zajedno formiraju rijeku Savu.

– Jezero u Nacionalnom parku 

Smješteno na nadmorskoj visini od 525 metara Bohinjsko jezero je najveće stalno prirodno jezero u Sloveniji, koje se nalazi na južnoj strani Julijskih Alpa. Jezero je dužine 4.350, a širine 1.250 metara, sa ukupnom dužinom obale od 10,9 kilometara. Površine je oko 3,2 kilometra kvadratna, a njegova najveća dubina je 45 metara. 

Jezero je ledenjačko-tektonskog porijekla. Glavni pritok jezera je rijeka Savica. Bohinjsko jezero je protočno – iz jezera ističe rječica Jezernica i nakon 100 metara spaja s potokom Mostnica, koja dolazi iz doline Voj, i tvore rijeku Savu Bohinjku (Sava).

Na sjevernom rubu jezera je više podvodnih krških izvora, a najpoznatiji je Govic. Bohinjsko jezero je 1981. godine uključeno u sastav Triglavskog nacionalnog parka.

Istovremeno u Bohinjsko jezero ulijeva se potok Savica, koji se napaja vodom iz Doline Triglavskih jezera.

Do slapa Savica, inače, moguće je stići samo pješice nakon 20 minuta penjanja strmim obroncima. Voda na slapu Savica obrušava se sa oštrih i strmih stijena sa visine od 78 metara, a sam vodopad smješten je na nadmorskoj visini od 836 metara.

I slap Savica kao i samo Bohinjsko jezero se nalaze u sastavu Triglavskog nacionalnog parka. 

– Turizam jedana od glavnih grana Bleda 

Nešto istočnije od Bohinjskog smješteno je drugo biserno jezero u Sloveniji – Bledsko jezero na nadmorskoj visini od 425 metara. 

Bledsko jezero je glacijalno jezero u Julijskim Alpama u sjeverozapadnoj Sloveniji. Jezero se nalazi u sklopu istoimene općine Bled. Udaljeno je 55 kilometara od Ljubljane, glavnog grada Slovenije.

Jezero je dugo 2.120 metara, široko 1.380 metara sa maksimalnom dubinom od 30,6 metara. Duplo manje je od Bohinjskog i njegova površina iznosi 1,45 kilometar kvadratna, a ulijeva se u Jezernicu. 

Bedsko jezero okružuju planine i šume. Na sjevernoj obali jezera nalazi se srednjovjekovni zamak – Bledski grad. U sredini jezera smješten je se otok Bled, jedini prirodni otok u Sloveniji. Na otoku se nalazi nekoliko građevina, od kojih je najznačajnija crkva Marijinog Uzašašća, sagrađena u 15. vijeku.

Značajan dio privrede Bleda povezan je s turizmom. Njegov položaj uz jezero u podnožju Julijskih Alpi pruža dobre mogućnosti kako za ljetni tako i za zimski turizam.

Počeci turizma u ovom području sežu još u vrijeme oko 1855. godine kada Švicarac Arnold Rikli, jedan od začetnika nekih oblika suvremene alternativne medicine, otkriva blagotvoran utjecaj brdskog položaja Bleda i njegove zdrave klime kao i duge sezone kupanja na zdravlje ljudi.

Razradio je program različitih aktivnosti, od terapije vodom i kupki sve do programa zdrave prehrane. Smatra se, da je njegov program smanjivao probleme s reumom, migrenom, krvotokom, nesanicom, kao i nizom drugih zdravstvenih problema.

Posljedica tog njegovog programa je, da se već 1895. godine u Bledu grade prva kupališta kao i organizirani smještaj za goste, piše Anadolu Agency.

Akos.ba

Povezani članci

Back to top button