Sportske novosti

Mohamed Farah: Zlato na Olimpijskim igrama proslavio sedždom

Mohamed Farah je u subotu, 13. avgusta, odbranio je zlatnu olimpijsku medalju u utrci na 10.000 metara. Tako je postao prvi britanski atletičar u historiji koji je osvojio tri zlatne medalje na Olimpijskim igrama.

33-godišnji trkač je na polovini utrke nesretno pao, ali je uspio da se povrati i pobijedi s vremenom od 27 minuta i pet sekundi.Srebro je pripalo Kenijcu Paulu Tanuiu, a bronza Etiopljaninu Tamiratu Tolu. Pobjedu je proslavio sedždom, zahvalom Allahu, dž.š.

„Nisam htio da odustanem nakon pada. Brzo sam se podigao. Pomislio sam na svoju porodicu. To me je raznježilo. Pomislio sam:’Izdrži, izdrži!’ Vjerovao sam u svoje sposobnosti.“, izjavio je Mohamed.

Mohamed Farah će na stazu ponovo u srijedu, kada će braniti zlatnu medalju iz utrke na 5000 metara osvojenu u Londonu 2012. godine.
„Osvojio sam olimpijska zlata za troje moje djece. Sada želim da osvojim i četvrto zlato, na 5000 metara, za mog malog sina.“, izjavio je Farah.

Ukoliko pobijedi u toj utrci, Farah će postati prvi atletičar nakon Finca Lasse Virena koji je uspio da na uzastopnim olimpijskim igrama osvoji zlato na 10000 i 5000 metara. Taj podvig, Mohamed je već uspio ostvariti na dva uzastopna svjetska prvenstva, nakon odbrane titula u Pekingu prošle godine.

Za Akos.ba piše: Nedim Botić