Vijesti iz zemlje

Memorijalni centar Srebrenica predstavio publikaciju „Srebrenica. Genocid. 25 godina poslije”

– Publikaciju ‘Srebrenica. Genocid. 25 godina poslije.’ koja je urađena u dvojezičnom formatu na bosanskom i engleskom jeziku je uredio Nedim Jahić, navode iz Memorijalnog centra
Memorijalni centar Srebrenica danas je predstavio publikaciju „Srebrenica. Genocid. 25 godina poslije.“ koja na 56 stranica obuhvata pregled historijskog konteksta, opsade i genocida u Srebrenici, negiranja i prikrivanja zločina, svjedoka, presuda i procesuiranja zločina genocida, a donosi i priču Memorijalnog centra, aktivnosti ove institucije u ovoj godini, te planove za budućnost, prenosi Anadolu Agency (AA).

“Publikaciju ‘Srebrenica. Genocid. 25 godina poslije.’ koja je urađena u dvojezičnom formatu na bosanskom i engleskom jeziku je uredio Nedim Jahić. U prikupljanju podataka, lekturi i redakturi, te provjeri činjenica, ogroman doprinos dali su Azir Osmanović, Hasan Hasanović, Amra Begić Fazlić, Ahmo Mehmedović, Lejla Mehić-Avdić, Zlatan Hajlovac i Almir Salihović. Prilikom izrade publikacije korištene su poklonjene fotografije autora Laura Boushnak, Kristian Skeie, Ahmedin Đozić, Redžep Ustić, Emir Džanan, tima Dron.ba i nekoliko novinskih agencija Dizajn i pripremu publikacije realizirala je Azra Kadić. Novi vizuelni identitet/logo prikazan na naslovnoj stranici je osmišljen i kreiran od strane kreativnog tima Fabrike“, ističu iz Memorijalnog centra.

Publikacija će služiti istraživačima, novinarima i svima zainteresiranim za temu genocida u Srebrenici da kroz jednostavan pregled i sažete informacije dobiju lakši uvid u razmjere počinjenog zločina genocida.

“U okviru publikacije predstavili smo i realizirane projekte u posljednjih nekoliko mjeseci, kao i planove razvoja Memorijalnog centra. Na neki način ova publikacija komunicira i s donatorima i onima koji žele podržati naš rad, s obzirom na to da obuhvata i pregled svih ideja i projekata koje želimo realizirati u naredne četiri godine. Imajući sve ovo u vidu, publikacija predstavlja prvu takve vrste, te je važan iskorak naše institucije u razvoju vlastitih kapaciteta da prikuplja i dijeli informacije o genocidu u Srebrenici“, zaključuju iz Memorijalnog centra.

Akos.ba

Povezani članci

Back to top button