Zanimljivosti

Ljepote Crne Gore: U srcu Biogradske gore, jedne od posljednjih prašuma u Evropi, je gorsko oko

Najznačajnija vrijednost NP “Biogradska gora” jeste prašuma Biogradska gora, jedna od tri posljednje prašume u Evropi, u čijem se sjedištu nalazi Biogradsko jezero

 

 Iako je Crna Gora na turističkoj mapi svijeta prepoznata kao zemlja sa prelijepim plažama, ljepote ove države uporedo sa morem čine i  planine Crne Gore. Država sa pet nacionalnih parkova, visokim planinama, jezerima i kanjonima, Crna Gora doista predstavlja pravi izazov za sve ljubitelje prirode.

Na 90 kilometara od Podgorice, na sjeveru Crne Gore u opštini Kolašin, nalazi se Biogradska gora, jedna od tri posljednje prašume u Evropi.

Prašuma Biogradska gora dio je Nacionalnog parka “Biogradska gora” koji se prostire na površini od 5.650 hektara, između rijeka Tare i    Lima i zahvata centralni dio planine Bjelasice. Park obuhvata teritorije opština Kolašin, Mojkovac, Bijelo Polje, Berane i Andrijevica.

Nacionalnim parkom Biogradska gora je proglašena 1952. godine, ali je ovo područje pod zaštitom još 1878. godine stavio knjaz Nikola Petrović.

– Prašuma u čijem središte se nalazi jezero

Najznačajnija vrijednost NP “Biogradska gora” jeste prašuma Biogradska gora, jedna od tri posljednje prašume u Evropi, u čijem se sjedištu nalazi  Biogradsko jezero.

Direktor NP “Biogradska gora” Saša Jeknić, u razgovoru za Anadolu Agency ističe da je prašuma Biogradska gora prirodni dragulj Evrope.

“Prašuma Biogradska gora zauzima površinu od 1.600 hektara. U središtu prašume nalazi se Biogradsko jezero, najveće i najpoznatije u nizu ledničkih  jezera na Bjelasici. Planinski vrhovi su visoki i preko 2.000 metara sa ledničkim valovima i cirkovima i više ledničkih jezera koja daju ovom predjelu neponovljivu  ljepotu. Bjelasica se smatra jednom od najbogatijih planina Evrope zbog svoje flore i hidrografskog potencijala. Biogradska gora predstavlja biološku riznicu,  gdje je do sada potvrđeno postojanje 86 vrsta drveća, 26 biljnih zajednica sa oko 2.000 vrsta, među kojima je 20 odsto endema balkanskog poluostrva”, kaže Jeknić.

Sačuvana prašuma sa stablima starim do četiri stotine godina i visokim više od 45 metara, Biogradska gora je prebogata neobičnim biljkama i rastinjem,  kao i životinjskim svijetom. Srne, vukovi, lisice, kune, vidre, lasice, zečevi, vjeverice, medvjedi, jeleni i košute, orlovi, jastrebovi, detlići i vodeni kos bezbrižno žive na ovom prostoru.

Posjetioci NP mogu da uživaju u šetnji prašumom oko Biogradskog jezera, stazom dugom 3,5 kilometara.

Posebna ljepota Nacionalnog Parka su “gorske oči”, lednička jezera na Bjelasici. Centralno mjesto zauzima Biogradsko jezero, najveće i najpoznatije  jezero Bjelasice.

“Biogradsko jezero je glečerskog porijekla i pripada grupi akumulativnih jezera. Formirano je u termalnom basenu Biogradske rijeke i to pregrađivanjem istoimenog valova moćnim morenskim sedimentima. U vrijeme ledenog doba, prije više hiljada godina, najveći djelovi Bjelasice bili su pod debelim ledenim pokrivačem. Ti ledeni jezici otkidali su i komadali stijene preko kojih su se kretali, a na njih se hvatalo i okolno kamenje. Krećući se lagano, Biogradski lednik se spustio do nadmorske visine oko 1.100 metara, gdje se istopio i nataložio velike količine materijala u vidu bedema. Čeonom morenom pregrađena je dolina Biogradske rijeke, pa se iza nje formiralo istoimeno jezero”, kaže Saša Jeknić, direktor NP “Biogradska gora”, opisujući kako je nastalo Biogradsko jezero.

Sliv Biogradskog jezera ima površinu od 31,25 kilometara kvadratnih. Jezero je široko oko 400 metara, dužina obalske linije iznosi 3.300 metara, maksimalna dubina jezera je oko 12 metara. Jezero se nalazi na nadmorskoj visini od 1.094 metara.

– Stranci najčešći posjetioci Parka

Veliki broj turista, posebno tokom ljetnjih mjeseci uživa u ljepotama i prirodi Biogradske gore. Kako su saopštili iz Uprave parka, NP “Biogradska gora” iz  godine u godinu bilježi sve veću posjećenost.

“U 2014. godini, ovo zaštićeno područje posjetilo je više od 30.000 turista. U toj strukturi gostiju, najviše je stranaca, oko 80 odsto, dok domaći posjetioci i  gosti iz Srbije i BiH čine 20 odsto posjeta”, kaže direktor parka Jeknić.

Zbog prisustva izuzetnog velikog broja endemičnih biljnih vrsta i habitata, područje Biogradske gore prepoznato je i kao područje koje je važno za stanište  biljaka.

“Bjelasica je zahvaljujući sastavu podloge planina sa najbujnijim šumama u Crnoj Gori, što utiče i na bogatstvo životinjskog svijeta, pa je to i preporučilo da  2000. godine dobije status ‘važno stanište za ptice'”, ističe Jeknić.

Od turističkih sadržaja koji se izdvajaju u Parku, svakako se mogu istaći Centar za posjetioce, edukativna staza u srcu prašume oko Biogradskog jezera,  pješačenje, planinarenje, biciklističke staze, kao i vožnja čamcima i kajacima.

Ekipa Anadolu Agency prilikom posjete Biogradskoj gori, srela je veliki broj turista, iz raznih evropskih zemalja. Turisti su uglavnom zadovoljni ponudom u  Parku, ističući da su oduševljeni ljepotom prašume i ljepotom jezera.

Akos.ba

Povezani članci

Back to top button