Ekonomija

Rekordni turistički promet: Sarajevom u julu prošlo 45.000 turista iz 126 zemalja

Juli 2016. je najuspješniji turistički mjesec od 1997, od kada se vodi statistička obrada podataka turističkog prometa u Turističkoj zajednici Kantona Sarajevo Glavni grad BiH u julu je posjetilo 45.000 turista iz 126 zemalja svijeta što je najveći broj takvih posjeta u protekle dvije decenije, piše Anadolu Agency (AA).

Mjesec juli 2016. tako je postao najuspješnijim turističkim mjesecom od 1997. godine od kada se vodi statistička obrada podataka turističkog prometa u Turističkoj zajednici Kantona Sarajevo.

– Sarajevo kao preporučena destinacija 

Pozitivan turistički promet u julu glasnogovornica Turističke zajednice Kantona Sarajevo Asja Hadžiefendić-Mešić naziva najboljim do sada.

Sarajevo je u julu, kako ističe, posjetilo 16,6 posto više turista nego u istom mjesecu prošle godine. Pored toga, ostvaren je i ogroman broj noćenja (106.840) što je također za 39,2 posto više u odnosu na juli 2015.

U ovogodišnjem plodonosnom mjesecu julu turisti koji su posjetili Sarajevo u prosjeku su se zadržavali 2,3 noći što je povećanje u odnosu na godine ranije kada su se zadržavali uglavnom dvije noći.

“Juli mjesec 2016. do sada je najuspješniji u svim tim mjerenjima. Dakle, povećan broj turista iz arapskih zemalja koji ostaju duže je praktično neznatno produžio prosječan boravak turista u Sarajevu. Juli je bio fantastičan mjesec, imali smo lijepo vrijeme, pogodne uslove, Sarajevo su preporučivali brojni svjetski magazini kao destinaciju koju obavezno treba posjetiti, Sarajevo nudi jako različite segmente turizma koji su vrlo interesantni i posljednjih godina je vrlo privlačno turistima iz zemalja Zaljeva i oni dolaze u povećanom broju, to se sve odrazilo na turistički promet”, istakla je Mešić.

– Turci godinama najbrojniji 

Kada je riječ o dolasku turista u Sarajevo u julu ove godine, kao i prethodnih godina, najviše je bilo turista iz Turske (16 posto). Najviše noćenja nakon Turaka ostvarili su strani gosti iz zemalja Perzijskog zaljeva (Saudijska Arabija, Oman, Kuvajt, Bahrein, Katar i Ujedinjeni Arapski Emirati).

“U julu se malo promijenila struktura zemalja iz kojih turisti dolaze, na prvom mjestu je i dalje naravno Turska, ali odmah zatim slijede turisti iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Saudijske Arabije, Kuvajta i Hrvatske, a onda turisti iz Sjedinjenih Američkih država, Italije, Njemačke i tako dalje. Do sada smo, prije jula, maksimalno imali do 43.000 turista mjesečno, a broj noćenja je bio manji”, rekla je Mešić.

Sarajevom su julu ove godine “prodefilovali” turisti iz 126 zemalja svijeta.

Kada je riječ o smještajnim kapacitetima, u julu je u Kantonu registrovan 151 smještajni objekat svih kategorija, sa 4.870 soba i 10.286 kreveta. Iskorištenost smještajnih kapaciteta bila je 70,8 posto sa aspekta popunjenosti soba, odnosno 33,5 posto sa aspekta popunjenosti ležaja.

Mešić vjeruje da će pozitivan trend turističkog prometa u glavnom gradu BiH biti nastavljen do kraja ljetne sezone, odnosno do kraja septembra.

Ljetna dešavanja u gradu, poput Sarajevo Film Festivala (SFF) koji je u toku, doprinose povećanom broju turističkih posjeta.

“Naravno da SFF nije jedini razlog dolaska turista, Sarajevo je tokom cijele godine veoma poželjna destinacija. Mi svake godine u svakom mjesecu bilježimo bolje rezultate nego u prethodnoj godini. Ono što je karakteristično za posljednjih pet, šet godina u Sarajevu je da ljetna sezona veoma uspješno počinje u maju i završava se negdje krajem septembra. Naravno da je vrijeme održavanja SFF nekakava kruna te ljetne turističke sezone, ali nisu do sada svi mjeseci u kojima se održava SFF bili ljetni rekorderi, što ne umanjuje značaj Festivala u turističkom prometu”, zaključila je Mešić.

– Baščaršija turistima vrvi i u augustu 

Da turisti danonoćno obilaze grad najbolje pokazuje prizor sa najprometnijih šetnica smještenih u starom dijelu grada. U haremu Gazi Husrev-begove džamije ekipa AA zatekla je veliku grupu turistkinja iz Holandije u razgledavanju i fotografisanju.

Chaimae, porijeklom iz Maroka, u Sarajevo je stigla prije dva dana sa sestrom i prijateljicama. Planiraju obilazak grada nakon čega će posjetiti i Hercegovinu.

“Živimo u Holandiji, ali smo Marokanke. Jučer smo došle u Sarajevo, prvi put smo ovdje. Svake godine ljeti putujemo u neku drugu zemlju, ove godine smo na Googleu gledali i našli smo BiH, uživamo biti ovdje. Ostat ćemo pet dana, a nakon toga idemo u Mostar i Blagaj. Nećemo ići u susjedne zemlje, došli smo samo posjetiti BiH. Posjetili smo šoping centar i stari dio grada, sviđaju nam se ove ulice sa starim izgledom, mnogo je historijskih mjesta, objekata, sve je prelijepo. Ljudi su jako ljubazni i žele nam dobrodošlicu. Kupili smo neke suvenire, uskoro ćemo probati ćevapčiće”, rekla je Chaimae.

Sarajevom je oduševljena i Najla koja je sa grupom svojih sunarodnjaka jučer doputovala iz Bahreina.

“Nas je tridesetak došlo ovdje avionom, ostat ćemo sedmicu u Sarajevu. Sviđa nam se, sinoć smo šetali gradom, lijepo je vrijeme. Još uvijek ne znamo šta ćemo posjetiti sutra, ali lijepo nam je”, rekla je Najla.

Grupu turista iz Italije zatekli smo ispred Baščaršijske džamije, a među njima i Silviju koja je rekla da su pristigli na nagovor prijatelja porijeklom iz BiH.

“Jučer smo došli automobilom, 8.500 kilometara smo prešli, dugo je putovanje bilo, ali suprug je vozio. Prijatelj koji živi u Italiji pored nas je iz BiH, sprijateljili smo se i on nas je nagovorio da dođemo. Znali smo da je BiH dio bivše Jugoslavije, ali ništa drugo nismo znali, učimo sada druge, nove stvari”, ispričala je Silvia.

Dodaje kako uskoro planira posjetiti neka značajna historijska mjesta u gradu te probati nezabilazne specijalitete tradicionalne bosanske kuhinje, o kojoj je ranije slušala.

“Još uvijek nismo upoznali stanovnike, stoga ne mogu reći kakve su impresije. Mislim da su prijateljski nastojeni. Planiramo posjetiti stare dijelove grada, znamo da je Sarajevo bilo u ratu od 1992. do 1995. i želimo da vidimo koliko se toga promijenilo. Znamo da Bosanci najviše jedu meso, za razliku od nas koji volimo pastu, pizzu, ali probat ćemo bosanska jela. Posjetili smo džamiju, iako mi nismo muslimani. Sarajevo pokazuje da je miks kultura koje mogu biti zajedno”, dodala je ova Talijanka.

Akos.ba

 

Povezani članci

Back to top button