Sportske novosti

Kvalifikacije za Ligu Evrope: Željezničar i Široki idu u drugo kolo

Fudbaleri sarajevskog Željezničara igali su večeras u Podgorici neriješeno (2:2) s ekipom Zete, u revanš meču 1. kola kvalifikacija za Ligu Evrope i tako izborili prolaz u naredno kolo, javlja Anadolu Agency (AA).

U zanimljivom meču oba tima pokazala su želju za pobjedom, ali je tim iz Sarajeva bio odlučniji i zasluženo izašao kao pobjednik iz ovog dvomeča. Prvi meč u Sarajevu završen je pobjedom Željezničara 1:0.

Zeta je povela golom Kukuličića u 29. minutu, da bi samo tri minuta kasnije Zakarić evrogolom iz slobodnog udarca donio poravnanje Željezničaru.

U drugom poluvremenu prednost gostima donio je Lendrić u 61. minutu, da bi konačnih 2:2 postavio Krstović u 76. minutu.

U narednoj rundi, Željezničar će odmjeriti snage sa švedskim AIK-om.

Od ostalih crnogorskih predstavnika u kvallifikacijama za Ligu Evrope, podgorička Mladost je izborila prolazak u narednu rundu, nakon što je i u revanšu kao gost pobijedila jermenski Gandzasar 3:0, dok je takmičenje završila Sutjeska, koja je večeras u Nikšiću odigrala 0:0 protiv Levskog iz Sofije. Prvi meč u Bugarskoj završen je pobjedom Levskog 3:1.

Sarajevo ispalo nakon penala

Fudbaleri Sarajeva nisu se plasirali u drugo kolo kvalifikacija za Ligu Evrope, iako su večeras na Olimpijskom stadionu Asim Ferhatović Hase – Koševo pobijedili Zariju Balti rezultatom 2:1. Prvi susret prvog kola kvalifikacija završen je identičnim rezultatom, ali u korist moldavskog predstavnika, pa su se u revanšu igrali produžeci, a zatim i izvodili penali. Uspješniji su bili gosti koji su slavili sa 6:5 i prošli dalje, javlja Anadolu Agency (AA).

“Bordo“ tim je odlično otvorio utakmicu i krenuo po rano vodstvo. To im se i isplatilo, pa je već u 13. minuti Anel Hebibović pogodio za vodstvo 1:0. Deset minuta prije kraja poluvremena Sarajevo je uduplalo prednost. Nakon prekršaja nad Elvisom Sarićem u kaznenom prostoru dosuđen je penal, a siguran realizator bio je Advan Kadušić.

Ipak, u drugom poluvremenu gosti se vraćaju u igru. U 60. minuti strijelac za Zariju bio je Sergiy Zagainailov. U nastavku Sarajevo je napadalo, a do najbolje šanse za pogodak i prolaz dalje došli su tri minute prije kraja. Ponovo je dosuđen penal, ali ovog puta Nermin Crnkić nije uspio pogoditi. U sudijskoj nadoknadi utakmice Andrei Novicov je dobio crveni karton, pa je bh. predstavnik u produžetke ušao sa igračem više.

Međutim, u produžecima izabranici trenera Mehmeda Janjoša nisu uspjeli materijalizovati brojčanu prednost na terenu, pa su se morali izvoditi jedanaesterci. “Penal lutrija“ pripala je Zariji, koja je bila spretnija nakon sedam serija. Za domaće su promašili kapiten Marko Mihojević u trećoj i Mićo Kuzmanović u sedmoj seriji.

Zarija će se u drugom kolu kvalifikacija za Ligu Evrope sastati sa kiparskim Apollonom iz Limassola.

Široki se odbranio i plasirao u drugo kolo kvalifikacija

Fudbaleri Širokog Brijega odigrali su neriješenoj 0:0 u revanš susretu prvog kola kvalifikacija za Ligu Evrope u gostima kod kazahstanskog Ordababasyja. Nakon pobjede rezultatom 2:0 na domaćem terenu, Širokobriježani su se odbranili i plasirali u drugo kolo kvalifikacija, javlja Anadolu Agency (AA).

Iako je kazahstanski predstavnik dominirao cijelim tokom susreta, prolaz Širokog u narednu rundu kvalifikacija nije niti u jednom trenutku ozbiljnije bio ugrožen.

U nastavku kvalifikacionog ciklusa za Ligu Evrope bh. predstavnik će se sastati sa škotskim Aberdeenom. Prvi susret igraće se 13. jula u Škotskoj, a revanš sedam dana kasnije na širokobriješkoj Pecari.

U nešto ranijem terminu, dalje se plasirala i makedonska Shkendija koja je u gostima deklasirala moldavsku Daciju rezultatom 4:0. U prvom susretu Shkendija je slavila sa 3:0.