Historija i tradicijaVijesti iz zemlje

Konferencija “Alimi Srebrenice i njihova uloga u duhovnom i društvenom životu Bošnjaka”

U okviru programa obilježavanja 26. godišnjice genocida nad Bošnjacima sigurne zone UN-a Srebrenica danas je u ovom gradu održana naučna konferencija “Alimi Srebrenice i njihova uloga u duhovnom i društvenom životu Bošnjaka”.

Generalni pokrovitelj ove konferencije je reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović, organizator Institut za društvena i religijska istraživanja, dok su suorganizatori Institut za islamsku tradiciju Bošnjaka i Medžlis Islamske zajednice (MIZ) Srebrenica. Konferenciju su podržali Uprava za nauku i obrazovanje Rijaseta Islamske zajednice i Muftijstvo tuzlansko.

– Rasvjetljavanje uloge alima Srebrenice u duhovnom i društvenom životu Bošnjaka jeste istovremeno i odavanje priznanja svima njima ali i ispunjavanje dijela našeg trajnog duga prema Bošnjacima u Srebrenici – kazao je izaslanik reisu-l-uleme Vahid-ef. Fazlović, muftija tuzlanski.

Muftija Fazlović je naglasio da ovaj naučni skup predstavlja vrijedan doprinos memorizaciji genocida, posebno stoga što je predviđeno predstavljanje imama šehida genocida nad Bošnjacima međunarodno zaštićene zone Srebrenica u kojoj su oni, suočeni s teškim i neizvjesnim prilikama, u našem narodu obavili iznimno značajnu ulogu.

– S tim u vezi je važno i podsjećanje na šehida Mehmed-ef. Hafizovića, alima i šejha porijeklom iz Srebrenice, čija je imamska uloga i misija na planu duhovnog uzdizanja muslimana imala veliki značaj za vrijeme u kojem je živio. Život je položio u odbrani domovine od agresije. Dobitnik je jednog od najviših ratnih priznanja Zlatni ljiljan – podsjetio je muftija Fazlović.

Dodao je također da je Srebrenica iznjedrila alime kojima u redovima bosanske uleme pripada visoko mjesto.

Srebreničanin dr. Ahmed-ef. Smajlović ima nemjerljive zasluge za razvoj Islamske zajednice sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog stoljeća, a nemjerljiva zasluga je i dr. Ibrahim-ef. Džananovića i dr. Mesud-ef. Hafizovića u izučavanju islamskih nauka i podizanju novih generacija uleme koja danas djeluje u Bosni i Hercegovini.

– Posebnu težinu ima činjenica da je takava uloga alima Srebrenice, čijoj plejadi jednako pripadaju oni koji su u ovom gradu rođeni kao i oni koji su u njega došli i istakli se svojom predanom misijom, važna danas kao i u prošlosti. Jer, iako će u izlaganjima tokom naučne konferencije biti rasvjetljavana i reafirmirana djela alima Srebrenice iz ranijih perioda, naša zajednička nakana je da nas takva podsjećanja, ali i nova saznanja, ojačaju u sadašnjosti i za budućnost. A, s druge strane, uvjeren sam da srebrenički imami u ovom vremenu, predvođeni Damir-ef. Peštalićem, predano i odgovorno potvrđuju vrijedno djelo svojih prethodnika alima Srebrenice. Njihovu ulogu, želim to ovom prilikom istaći, vidim paradigmatičnom za djelovanje svih naših podrinjskih imama – poručio je muftija Fazlović.

Prof.dr. Dževad Hodžić, direktor Uprave za obrazovanje i nauku Rijaseta Islamske zajednice ovom prilikom je kazao da se značaj konferencije ogleda u više segmenata.

– Konferencija je važna zato što imamo dug prema alimima Srebrenice, važna je zbog ljudi koji ovdje danas žive. Ovdje dajemo svoju podršku životu i povratku u Srebrenici. Naravno, ima i simboličko značenje jer se odvija u vrijeme obilježavanja 26 godišnjice genocida nad Bošnjacima – naveo je dr. Hodžić.

Glavni imam MIZ Srebrenica Damir-ef. Peštalić je rekao da je u Srebrenici uspostavljen život, ali da ima još mogućnosti koje se mogu i trebaju iskoristiti, te da ljudima Srebrenice održavanje ove konferencije i dolazak istraživača i naučnika predstavlja značaju moralnu podršku.

– Velika je stvar da se danas u Srebrenici održava ova konferencija, koja potvrđuje upostavljeni život. Srebrenica je neistražen grad, Srebrenica je nepoznanica u mnogim stvarima i naravno isto tako i o alimima koji su živjeli u Srebrenici, stoga je značaj ove konferencije zaista velik – rekao je Peštalić.

Konfererencija je bila podijeljena na tri panela, kojim su pojedinačno predsjedavali direktor Institut za društvena i religijska istraživanja dr. Šefko Sulejmanović, direktor Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka dr. Ferid Dautović, te profesorica Fakulteta islamskih nauka dr. Zehra Alispahić.

– Dvanaest naučnika je uzelo učešće u ovoj konferenciji. Pored istraživača sa tri instituta, i naučni radnici sa nekoliko fakulteta i iz organa Islamske zajednice je uzelo učešće i dalo svoj doprinos da ova konferencija bude uspješna – naveo je Sulejmanović.

Direktor Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka dr. Ferid Dautović je ovom prilikom izjavio da ova konferencija predstavlja temelj za dalje istraživanje o alimima Srebrenice.

– Nama su poznati neki naši profesori koji su nam predavali na Fakultetu islamskih nauka i koji su iz Srebrenice, a i mnogi drugi koji su bili prije njih, a za koje mi vjerovatno manje znamo, stoga je važno da govorimo o alimima te da nastavimo njegovati taj govor – naglasio je dr. Dautović.

Naučni i pedagoški rad dr. Mesuda Hafizovića bila je jedna od tema koja je osvjetljena na ovoj konferenciji, a o kojoj je govorila prof. dr. Zehra Alispahić.

– Veoma je važno sjećati se. Sjećanje nas čuva od svake vrste zaborava, posebno zaborava koji generacijama koje dolaze mogao dovesti u sličnu ili istu situaciju, koju smo mi prolazili u stoljećima koja su iza nas. Ulema i alimi Islamske zajednice ovih prostora bili su veoma važna karika ovog društva, bili su okosnica veoma važnih povijesnih događaja koji se odnose ne samo na Islamsku zajednicu ovih prostora nego i na cijelu našu domovinu. Važno je sjećati se njih, zarad nas sadašnjih, a taj cilj je imalo i moje izlaganje o dr. Hafizoviću – naglasila je dr. Alispahić.

Teme konferencije bile su: “Imami srebreničkog kadiluka i njihova uloga u društvenom životu Bošnjaka” (mr. Kemal Nurkić), “Ulema Srebrenice u Izvještaju Dž. Čauševića iz 1909. godine” (dr. Ferid Dautović), “Društveno-političke prilike u Srebrenici između dva svjetska rata s posebnim akcentom na djelatnost” (dr. Sead Selimović), “Antifašistička orijentacija alima u Drugom svjetskom ratu” (dr. Senija Milišić), “Odnos komunističke vlasti prema Islamskoj vjerskoj zajednici u tuzlanskoj oblasti sa akcentom na područje Srebrenice (1945-1953)” (dr. Izet Šabotić i mr. Omer Zulić), “Alimi porodice Đozić iz Srebrenice” (dr. Adib Đozić), “Život i djelo dr. Ahmeda Smajlovića” (mr. Muharem Omerdić), “Naučni i pedagoški rad dr. Mesuda Hafizovića” (dr. Zehra Alispahić), “Naučni i pedagoški rad dr. Ibrahima Džananovića” (dr. Mustafa Hasani), “Tradicija imamske službe porodice Hasanović” (Alija Tabaković, prof.), “Alim i šejh – šehid Mehmed-ef. Hafizović” (dr. Sead Seljubac) i “Imami – žrtve Genocida nad Bošnjacima Srebrenice (1992-1995)” (dr. Šefko Sulejmanović i Emir Šečić).

(Rabija Arifović/Preporod.info)

Povezani članci

Back to top button