Islamske teme

Poslanikovo iskustvo: Imajte razumijevanje prema tinejdžerima i adolescentima  

MUHAMMEDOVA ADOLESCENCIJA – BUDITE POUZDANI

     Većina ljudi smatra adolescenciju neugodnom, osjetljivom fazom. Neki su se možda i ustručavali gledajući naslov ovog poglavlja. Da li je moguće da je Poslanik jednom bio tinejdžer?

    Međutim, adolescencija je sasvim prirodan prelazni period između djetinjstva i zrelosti kroz koje prolazi svaka odrasla osoba, i na njega se ne smije gledati kao na nešto sramotno ili neugodno.

    Tačno je da je adolescencija uglavnom praćena naletima hormonalnih aktivnosti, ali definitvino nisu sve promjene negativne. Tinejdžerska energija nije suštinski pozitivna ili negativna nego je oblikovana okolinom i pojedinačnim ličnostima.

     Prvi izazov nije sama adolescencija kao životna faza već okruženje u kojem tinejdžer živi. Tinejdžeri nisu po sebi ogorčeni, ali su vrlo osjetljivi i s njima treba postupati intelegentno.

U ovom ćemo poglavlju saznati više o tome kako je izgledao njegov život u kući i izvan nje tokom njegovih adolescentnih godina.

    Cilj ovog poglavlja je ojačati samopouzdanje tinejdžera i pomoć drugima da shvate da tinejdžeri mogu igrati poztivnu ulogu ako se nalaze u okruženju punom ljubavi i poštovanja koje konstruktivno usmjerava njihovu energiju.

Tinejdžerske godine

    Iako se definicija adolescencije razlikuje od kulture do kulture, a neka okruženja potiču brži prelaz u odraslu dob od drugih, u ovom ćemo se poglavlju posebno usredotočiti na Muhammedove tinejdžerske godine.

    Neki učitelji muslimani ovdje mogu reći: „Muhammed je  bio pod Božijpm zaštitiom i nema šanse da je morao proći kroz tinejdžerska iskušenja i nevolje.“

    Tačno je da je Allah zaštitio Muhammeda, ali bez ograničavanja Poslanikove potpuno ljudske prirode, tako da svaka odrasla osoba može imati koristi pri odgoju tinejdžera.

    Allah je djelovao kroz ljude koji su s ljubavlju njegovali mladog Poslanika i pružali mu okruženje koje je iskoristilo njegovu energiju – baš kao što to svako od nas može učniti.

    Ne bi nas trebalo zavarati izvanredan Poslanikov život da predvidimo koliko to može biti inspirativno za bilo koju običnu osobu koja se želi razvijati. Jer bi tada kazivanje o Muhammedu bilo korisno samo za slušaoce pune strahopoštovanja, a ne kao praktični primjer koji možemo koristiti kao model za samousavršavanje.

Ljubav i poštovanje kod kuće

    Muhammed je živio s porodicom svog amidže Ebu Taliba, koju je činilo osam osoba: Ebu Talib, njegova supruga, Fatima bint Esed i njihova djeca Dža¨fer, Džumana, Fahita, Akil, Alija i Talib.

    Ne znamo mnogo o veličine kuće, koliko je soba bilo ili vrsti namještaja, ali historičari smatraju da porodica nije bila imućna. Bilo je povremenih porodičnih svađa zbog njihove finasijske situacije, ali bez obzira na to, cjelokupno porodično okruženje bilo je stabilno, što je važno – posebno tokom adolescencije.

   Muhammed je svoje tinejdžerske godine proveo u stabilnom, brižnom domu s okruženjem punim razumjevanja i poštovanja.

    Kur’an naglašava kako je Allah zaštitio Muhammeda u ovoj osjetljivoj fazi života : „Zar nisi siroče bio, pa ti je On utočište pružio?¨. Utočište ovdje nije bilo samo krov nad Muhammedovom glavom, već stabilno porodično okruženje koje je zadovoljavalo potrebe tinejdžera za ljubavlju i poštovanjem.

    Studija za studijom pokazala je da djeca odgajana u stabilnim domovima imaju bolje psihološko zdravlje, uspješnija su u školi i manje su podložna problemima poput upotrebe droga i suicidnih  misli.

    Stabilnost i razumijevanje također moraju biti praćeni ljubavlju i naklonošću, a obje su bile osiguranje u domaćinstvu u kojem je Muhammed proveo svoje tinejdžerske godine.

    Ebu Talib je jako volio svog nećaka Muhammeda, pokazujući svoju ljubav na razne načina:

  • Čekanja prije zajedničkog porodičnog ručka.
  • Spavanjem blizu njega.
  • Vodeći ga sa sobom na poslove i putovanja.

    Kuća sa sedmoro djece koja trče naokolo mogla bi biti raj ili pakao na Zemlji, a Fatima je imala presudnu ulogu – ne manje važnu od Ebu Taliba – osiguravajući da bude stabilno okruženje ispunjeno ljubavlju.

    Poslanikove klasične biografije posvećuju malo pažnje Fatimi, a mi relativno malo znamo o njenoj interakciji s mladim Muhammedom. Ipak, znamo da je imala reputaciju brižne supruge i majke koja je izvrsno odgajala svoju djecu. O tome svjedoči predaja od Poslanika u kojoj se navodi da je kazao: „Osim Ebu Taliba, niko nije bio tako dobar prema meni kao Fatima.“

    Muhammed je proveo ukupno 17 godina u kući Fatime bint Esed, sve dok se nije oženio Hatidžom. Čak i nakon što se oženio Hatidžom i odselio iz kuće, Muhammedovo poštovanje prema amidžinici Fatimi samo je ojačalo.

    Kada je Fatimin suprug Ebu Talib umro, Fatima je odlučila da pređe na islam i preselila se kod svog sina ‘Alije i snahe Fatime, Poslanikove kćeri. Mlađa Fatima dobro se brinula o svojoj svekrvi, uzvraćajući dobrotu koju je Fatima bint Esed iskazala njenom ocu u mladosti.

    Muhammed je ostao u komunikaciji poštovanja punoj sa svojom amidžinicom sve do njene smrti u Medini. Kad je umrla, sam je iskopao grob u znak njegove ljubavi, moleći za njenu dušu.

    I vi biste trebali pokušati izgraditi snažnu vezu sa svojom djecom, koja će vremenom bivati sve jača.

    Adolescenti trebaju podršku

    Adolescencija je faza pokušaja, a porodica treba da pruži podršku, ljubav i naklonost. Ova emocija djeluje poput čarolije kod tinejdžera jer:

  • Ispunjava njihove potrebe za pažnjom i uvažavanjem kod drugih
  • Povećava njihovo samopouzdanje.
  • Ovo samopouzdanje zauzvrat tjera tinejdžere da se ponašaju odgovornije, kako bi bili poštovani i bili sigurni u svoje voljene.

    Muhammed  je stalno živio u okruženjima ispunjenim ljubavlju, s majkom, nanom i amidžinicom. Kasnije je amidžinoj porodici iskazivao istu ljubav i zahvalnost koju je on prethodno osjećao.

    Muhammed je radio kao pastir kako bi pomogao svom amidži, putovao s njim, a kad je Ebu Talib preminuo, Muhammeda je obuzela tuga.

    Muhammed je bio jednako tužan kad je njegova amidžinica Fatima umrla; iskopao je grob svojim rukama i dovom tražio milost njenoj duši.

Poštovanje

Obično voljenje tinejdžera nije dovoljno – morate pokazati i poštovanje. Muhammed je imao porodicu koja se prema njemu odnosila s najvećim poštovanjem, pomažući mu da razvije profinjenu ličnost koja se odnosila prema drugima s poštovanjem.

Ovo su neki od načina kako se Muhammed ponašao i kako može nadahnuti vaše ponašanje.

IZVOR: MUHAMMED – KAKO TE MOŽE UČINITI IZVANREDNIM

AUTOR: DR. HAŠIM AL-‘AVADI

ZA AKOS.BA IZDVOJILA I PRIREDILA: NEIRA P.

Povezani članci

Back to top button