Vijesti iz svijeta

Hrvatska: Predstavljen Interaktivni narativ “Srebrenica: Genocid u osam činova”

Povodom 21. godišnjice genocida u Srebrenici, Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću i SENSE–Centar za tranzicijsku pravdu predstavili su Interaktivni narativ “Srebrenica: genocid u osam činova”. Narativ je jučer predstavljen u Beogradu, a sutra će biti predstavljen u Sarajevu, javlja Anadolu Agency (AA).

Interaktivni narativ je svima dostupan na linku http://www.srebrenica.sense-agency.com/bs/ . Na samom početku je istaknuto kako ovaj narativ, koji sadrži i izbor iz dokaznog materijala predočenog pred Međunarodnim kaznenim sudu za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), sa oko 250 ključnih dokumenata, video snimaka i fotografija, donosi podatke koji nisu do sada medijski preneseni u regiji.

Povratak ovih podataka u regiju, nakon što Haaški sud polako postaje stvar prošlosti, jako je vrijedan i važan, istaknuo je moderator skupa Eugen Jakovčić iz Documente, s obzirom da Haaški sud nije uspio uspostaviti medijsku komunikaciju i prenijeti relevantne podatke sa suđenja u zemlje regije.

Na predstavljanju je govorio Mirko Klarin, utemeljitelj SENSE – Centra za tranzicijsku pravdu i članica ove agencije Mina Vidaković , Boris Pavelić, novinar Novog lista i Vesna Teršelič, voditeljica Documente – Centra za suočavanje s prošlošću.

Mirko Klarin je kazao kako je ideja narativa obiman materijal 20-godišnjeg suđenje organizirati da bude vidljiv, istaknuti utvrđene i presuđene činjenice. Klarin je poručio kako je MKSJ oslobodio neke krivce, ali kako nije kaznio ni jednog nevinog čovjeka, te ocijenio kako je po toj činjenici jedinstven u pravosuđu.

Uz osam kratkih filmova koji traju zajedno oko sat i 20 minuta, prezentirani su dokumenti za koje pročitati je potrebno nekoliko mjeseci rada cjelodnevnog čitanja, kazao je Klarin.
Interaktivni narativ “Srebrenica: genocid u osam činova” detaljno prikazuje na koji su način događaji iz jula 1995. godine istraženi, dokumentirani i procesuirani na MKSJ-u.
Narativ sadrži osam segmenata srebreničke tragedije: Istraga, Ekshumacije, Preživjeli, Priznanja, Nevoljni svjedoci, Nemoćni očevici, Trajne posljedice i Sudski epilog. Osim što je vidljiv na internetu, narativ je postavljen i u Memorijalnom centru Potočari, u jednoj od zgrada u kojoj je počinjen zločin masovnog smaknuća zarobljenika.

SENSE-Centar za tranzicijsku pravdu sa sjedištem u Puli je “nasljednik” Agencije SENSE i temelji se na njenim dostignućima i obimnoj dokumentiranoj i audio-vizuelnoj arhivi o postupcima vođenim pred MKSJ.

Cilj Centra je da “tribunalovu priču” nastavi i nakon što sud zatvori vrata i da utvrđene i presuđene činjenice o počinjenim zločinima učini vidljivim i dostupnim javnosti.

U saradnji sa Historijskim muzejom BiH, ovaj narativ sutra će biti predstavljen u Sarajevu, zajedno sa fotografijama forenzičkog fotografa Tima Lovelessa koji je bio dio istražiteljskih timova i čiji je materijal korišten u narativu.

Akos.ba

Povezani članci

Back to top button