Vijesti iz zemlje

Glasnogovornik Svjetske zdravstvene organizacije: Nadamo se da su balkanske zemlje ozbiljno shvatile virus ebole

Opasni virus ebole prethodnih dana se proširio i u Evropu, tačnije u Španiju, gdje su četiri osobe, uključujući medicinsku sestru kojoj je potvrđeno prisustvo virusa ebole, hospitalizovane i, kako navode tamošnji ljekari, biće praćene, zbog straha da bi mogle prenijeti zarazu na druge osobe. Među mnogima građanima Španije, ali i drugih evropskih zemalja zavladao je strah od smrtonosnog virusa, javlja Anadolu Agency (AA).

Glasnogovornik Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tarik Jašarević u razgovoru za AA je istakao kako u ovoj instituciji smatraju da Španija ima dovoljno razvijen zdravstveni sistem koji se može oduprijeti širenju virusa ebole čime bi se zaustavilo i njegovo širenje u drugim evropskim zemljama.

“Tačno je da je zabilježen virus ebole i u Španiji. Ali imamo puno povjerenje u španski zdravstveni sistem i vjerujemo da će uspjeti da prate virus i da neće dozvoliti da se dalje širi. Mislim da su u Španiji ozbiljno shvatili prijetnju koja ih je zadesila”, rekao je Jašarević.

S druge strane, profesor Peter Piot, direktor Londonske škole za higijenu i tropske bolesti, koji je 1976. godine radio u laboratoriji u Antverpenu sa timom koji je otkrio ebolu, prije nekoliko dana je izjavio da je virus ebole vrlo opasan i da mutira.

“Virus stalno mijenja svoj genetski sastav. Što je više ljudi zaraženo, veća je šansa da mutira što bi ubrzalo njegovo širenje. To je stvarno apokaliptični scenario. Iz perspektive virusa nije dobro za njega da mu brzo umre domaćin u kome on planira da se razmnoži”, upozorava ovaj profesor.

Ipak, Jašarević iz WHO-a smatra da je uz potrebne mjere i adekvatan program praćenja moguće kontrolisati i zaustaviti širenje virusa.

“Tačno je da sada virus postoji i na kontinentu Evrope, ali moramo znati da se ova bolest ne širi putem zraka i vode i mislimo da, ako postoji adekvatan nadzor i opreznost, onda se neće dalje širiti. Vjerujemo da su sve zemlje Evrope u potpunosti spremne i u stanju su da se nose sa ovom prijetnjom”, kazao je Jašarević.

– Najvažnije je da se virus zaustavi u Zapadnoj Africi

Napominje da WHO poduzima sve potrebne mjere kako bi se kontrolisao virus i kako bi se spriječilo njegovo širenje.

“Mjere koje mi poduzimamo u WHO su, prije svega, da nastavimo da pratimo dešavanja u zemljama Zapadne Afrike gdje je virus najopasniji. Vrlo je bitno da znamo šta se tamo dešava i da pratimo stanje na terenu. Najvažnije je da tamo zaustavimo širenje virusa. Osim toga, vrlo je bitno da postoje dovoljna sredstva za borbu protiv virusa ebole kako bi mogli da reagujemo na vrijeme”, ocijenio je Jašarević.

Na kraju ipak dodaje kako je vrlo značajno da sve zemlje u svijetu najozbiljnije shvate opasnost koju predstavlja ovaj smrtonosni virus koji je do sada odnio mnoge ljudske živote.

“Nadamo se da su sve zemlje članice WHO-a, uključujući i balkanske zemlje, shvatile ozbiljno ovu bolest i da su poduzele sve potrebne mjere predostrožnosti protiv virusa. Postoje jasne preporuke i smjernice WHO-a šta je potrebno uraditi kako bi se zaštitili protiv ovog virusa i vjerujemo da su sve zemlje WHO-a u stanju da djeluju adekvatno”, istakao je glasnogovornik Svjetske zdravstvene organizacije za AA.

Inače, Svjetska banka je saopćila da bi ekonomske posljedice epidemije ebole u regionu zapadne Afrike mogle da dostignu 32,6 milijardi dolara do kraja 2015. godine ukoliko se virus značajnije proširi izvan Gvineje, Liberije i Sijera Leonea koje su najteže pogođene ovom bolešću.

Iz Svjetske banke poručuju da ogromna ekonomska šteta epidemije u pogođenim zemljama i svijetu može biti izbjegnuta većim investicijama u jačanje zdravstvenih sistema.

– Ebola u zemljama zapadne Afrike odnijela više od 3.500 života

Prema posljednjim podacima Svjetske zdravstvene organizacije, ebola je u zemljama zapadne Afrike do sada odnijela više od 3.500 života, a zaraženo je više od 7.500 osoba. Liberija je najteže pogođena epidemijom ebole, budući da na tu zemlju otpada blizu dvije trećine smrtnih slučajeva od ebole u zapadnoj Africi. Epidemija je počela u zapadnoj Africi u decembru 2013. godine.

Virus koji izaziva ebolu se ne širi zrakom i može se proširiti samo direktnim kontaktom sa tjelesnim izlučevinama – krvlju, znojem, povraćanjem, izmetom, urinom, pljuvačkom ili spermom – inficirane osobe koja već pokazuje simptome.

Trenutno se testiraju dvije vakcine protiv virusa ebole ali, kako navode stručnjaci, moglo bi proći mnogo vremena dok svijet ne pronađe adekvatan lijek za ovu opasnu bolest.

Ipak, do sada je od ebole uspješno izliječen humanitarni radnik Rick Sacre u bolnici u Nebraski i dozvoljen mu je povratak kući u Massachusetts nakon tri sedmice, 25. septembra. Sacre je primio eksperimentalni lijek TKM-Ebola, kao i dvije transfuzije krvi drugog američkog humanitarca koji se oporavio od ebole u bolnici u Atlanti. Ljekari smatraju da transfuzije pomažu pacijentima da se bore protiv virusa jer krv preživjelih sadrži antitijela za bolest.

 

Anadolija

Povezani članci

Back to top button