Sportske novosti

Evropsko prvenstvo u atletici: Amel Tuka osvojio četvrto mjesto u utrci na 800 metara

Na Evropskom prvenstvu u atletici, koje se održava u Amsterdamu, u utrci na 800 metara pobjedu je odnio Adam Kszczot, bh. atletičar Amel Tuka utrku je završio na četvrtom mjestu, javlja Anadolu Agency (AA).

Posljednjeg dana Evropskog prvenstva u atletici, na atletskim borilištima, kojim je prethodno prodefilovao rekordan broj takmičara, nastupila su dva predstavnika iz Bosne i Hercegovine. Po jedan u finalima trke na 800 metara i u bacanju kugle.

“Već sam opravdao svoj nastup na Evropskom prvenstvu, samim ulaskom u finale, jer sam tek tri sedmice uoči takmičenja odlučio da ću ovdje nastupati. Moj trener je odlučio da bi Evropsko prvenstvo moglo poslužiti kao uvertira za Olimpijske igre. Zato nisam puno očekivao budući da su svi najbolji tempirali formu za Evropsko prvenstvo”, rekao je Amel Tuka prije današnje utrke.

Pored Tuke, za titulu najboljeg u Evropi borio se i Poljak Adam Kszczot, osvajač titule na Evropskom prventvu u Cirihu 2014. godine.

Dvadesetšestogodišnji Poljak iza sebe ima veliki broj nastupa na velikim takmičenjima. Ove sezone je snage s Tukom, odmjerio i na mitingu Dijamantne lige, gdje je bio bolji od bh. atletičara.

Elliot Giles iz Velike Britanije bio je drugi, a na trećem mjestu završio je Poljak Marcin Lewandowski

“Kakanjska raketa”, Amel Tuka, svojim prošlogodišnjim rezultaima, privukao je pažnju evropske i svjetske sportske javnosti. Nakon 1:42,51 iz Monaka i bronzane medalje iz Pekinga, očekivanja od ovog prvenstva, ali i drugih takmičenja znatno su porasla.

Mesud Pezer je osvojio 12. mjesto na atletskom Evropskom prvenstvu u bacanju kugle. Prvi je bio David Storl iz Njemačke.