Sportske novosti

EVROPSKA LIGA: Pobjede Želje i Širokog, poraz Sarajeva

Sinoć su u okviru kvalifikacija za Evropsku ligu svoje susrete odigrali predstavnici BiH, FK Željezničar i NK Široki Brijeg su ostvarili pobjede na domaćem  terenu, dok je FK Sarajevo poraženo na gostovanju u Moldaviji.

FK Željezničar – FK Zeta

Nakon 13. godina Plavi su zaigrali na svojoj Grbavici u evropskim takmičenjima i minimalnim rezultatom savladali su crnogorsku Zetu pogotkom Ivana Lendrića, najboljeg strijelca protekle sezone u BHT Premijer ligi BiH. Očekivano tvrda utakmica je bila pred nama sa tek nekoliko uzbuđenja u prvom poluvremenu od kojih se izdvaja pokušaj Asima Zeca u 15. minuti, a nakon toga Zakarića i dva puta Zebe, a upravo nakon jednog Zebinog pokušaja gosti su zamalo postigli autogol.

Za razliku od prvog, drugo poluvrijeme je bilo znatno bolje, što potvrđuje i pogodak i nekoliko sjajnih šansi sa obje strane. Nakon kornera i kratke gužve Lendrić je pogodio u 48. minuti za 1:0 i slavlje oko 10 000 domaćih navijača. Sjajnu šansu su imali  gosti, ali je neprecizan bio Kukuličić, da bi u 73. minuti spektakularno pokušao Ljuljdjuraj, ali i ovoga puta pored gola. Do kraja susreta Željezničar je imao još dvije šanse preko Graovca i Zakarića, ali je rezultat ostao 1:0.

Željezničar – Zeta 1:0 (Lendrić 48’)

Stadion: Grbavica. Gledalaca: 10.000. Sudija: Kirill Levnikov (Rusija). Žuti kartoni: Lendrić, Radinović, Žerić (Željezničar), Ljuljdjuraj (Zeta).

ŽELJEZNIČAR: Kjosevski, Stevanović, Graovac, Zec, Blagojević, Stanić, Zakarić, Zeba (od 76. minute Žerić), Lendrić (od 90. minute Nikolić) i Radinović (od 69. minute Marković).

ZETA: Novović, Cavnić, Vujačić (od 83. minute Đukić), Kalezić, Adžović, Krsotvić (od 68. minute Vukčević), Ljuljdjuraj, Milojko (od 64. minute Rogošić), Pesukić, Šekulić i Kukuličić.

Zaria Balti – FK Sarajevo

Mora se priznati kako je Sarajevo zaista nesretno primilo oba pogotka na gostovanju u Moldaviji, a naročito kada je u pitanju drugi, koji je postignut sa sredine terena. Na početku susreta Sarajevo je imalo priliku i Radovac je šutirao, a lopta je dirnula stativu, a već u sljedećem napadu nakon jedne loše reakcije gostiju, domaći su poveli. U 33. minuti domaći su povisili na 2:0, Gomez je sa centra pogodio, a uspavani Pavlović katastrofalno reagirao.

Drugo poluvrijeme je donijelo novo lice Bordo-bijelih i Sarajevo je izgledalo puno bolje. Ivetić i Kadušić su unijeli svježinu u svoj tim, iako su domaći prvi imali šansu u 56. minuti. Sarajevo je počelo redati svoje šanse preko Radovca i dva puta Hebibovića. Mihojević je iskoristio gužvu nakon kornera i u 74. minuti je smanjio vodstvo domaćih na 2:1. Sarajevo je nakon gola nastavilo sa pritiskom, Radovac je šutirao sa 25 metara, ali neprecizno, a u sudijskoj nadoknadi domaći su spasili svoj gol nakon kornera gostiju.

Zaria Balti – Sarajevo 2:1

Stadion: Zimbru. Sudija: Alexandros Aretopoulos (Grčka). Strijelci: 1:0 Zagynailov 7’, 2:0 Gomez 33’, 2:1 Mihojević 74’ Žuti kartoni: Rata, Focsa, Novicov (Zaria Balti); Mihojević, Rahmanović (Sarajevo).

Zaria Balti: Pascenco; Golovatenco, Novicov, Zagynailov (od 76. Boghiu), Rata, Ovseannicov, Tigirlas (od 72. Slinkin), Mihailov, Yermak, Fosca, Gomez (od 85. Cararus).

Sarajevo: Pavlović; Hodžić (od 46. Kadušić), Novaković, Mihojević, Bekić; Sarić, Ivetić (od 46. Rahmanović); Radovac, Hebibović, Crnkić, Ahmetović (od 72. Kuzmanović).

NK Široki Brijeg – Ordobasy

Lakše nego što se je očekivalo Širokobriježani su slavili sa 2:0 i ostavili veliku prednost pred revanš u Kazahstanu. Okvir gola gostiju već u 8. minuti pogađa Bralić, u 20. Čabraja je bio neprecizan, a za goste je par minuta kasnije pokušao Tunggyshbayev, ali je rezultat ostao 0:0. Igrao se 28. minut kada je pokušao Ćorić, a u 36. minuti susreta Krstanović dovodi domaće u prednost nakon jedanaesterca. Gosti su do kraja prvog poluvremena imali još jednu šansu, ali su promašili, a Krstanović je na asistenciju Čabraje kaznio promašaj i povisio rezultat na 2:0.

Rezultat se do kraja susreta nije mijenjao, a Široki je nastavio gdje je i stao u prvom poluvremenu, šanse su se redale, ali bez pogodaka. Na kraju, sasvim zasluženo, izabranici Gorana Sablića su slavili.

Široki Brijeg – Ordabasy 2:0 (Krstanović 37’ (p), 45+1’)

Stadion: Pecara. Sudija: Ferenc Karakó (Mađarska). Žuti kartoni: Bralić, Barišić (Široki Brijeg), Diakhate (Ordabasy).

ŠIROKI BRIJEG: Bilobrk, Barišić, D. Ćorić (od 79. minute Ćorluka), Čabraja, Menalo (od 89. minute Kožul), J. Ćorić, Lončar (od 81. minuti Grubišić), Begonja, Bralić, Krstanović i Marković.

ORDABASY: Bekbaev, Nuserbayev, Smakov, Kovalchuk, Nurgaliyev, Fontanello, Tolebek (od 53. minute Bocharov), Tunggyshbayev (od 78. minute Li), Diakhate, Yerlanov i Simčević.

Za Akos.ba piše: Mirza Pecikoza