Sportske novosti

Eurobasket: Hrabri Zmajevi savladali Izrael – slavimo Kikanovića

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine upisala je prvu pobjedu na Eurobasketu u Francuskoj

Izabranici selektora Duška Ivanovića danas su u trećem kolu Grupe A u Montpellieru nakon produžetka savladali Izrel rezultatom 86:84.

Zmajevi su odigrali katastrofalnu prvu četvrtinu u kojoj su primili 29 poena, a izuzev rezultatskog egala na startu utakmice, ostatak prve i druge četvrtine pripao je Izraelcima. Tačnije, Omri Casspiju koji nam je u prvom poluvremenu ubacio 20 poena!

Nakon prve četvrtine već smo bili u minusu od 13 poena, ali smo sredinom drugog perioda uspjeli doći na pet poena zaostatka. Ipak, nekoliko promašaja iz brzopletih napada kaznili su Izraelci i na odmor su otišli sa prednošću od deset poena (45:35).

Treća četvrtina donijela je veliki povratak Zmajeva. Ovaj period igre riješili su u svoju korist sa 25:15 i u zadnjih deset minuta ušli u egalu (60:60). Čak smo trojkom Gordića u zadnjoj minuti prve četvrtine preuzeli i vodstvo (60:58).

Stipanović je u ovom periodu bio neprikosnoven pod obručima i stigao je do double-double učinka (u zadnju četvrtinu ušao sa 16 poena i 13 skokova).

Izjednačena je bila i četvrta četvrtina. Imali su Zmajevi svoje šanse, ali su Izraelci bili bliže pobjedi. No, Kikanović je sa zvukom sirene pogodio trojku za produžetak.

Izraelci bolje otvaraju dodatnih pet minuta i prave seriju od 7:0, ali Renfroe trojkom i Gordić sa dva polaganje izjednačuju na 82:82.

Posljednji napad imali su Renfroe i Kikanović, a ovaj drugi položio je za pobjedu!

Do kraja turnira Ivanovićevi izabranici odmjerit će snage sa Finskom (srijeda, 15 sati) i Rusijom (četvrtak, 17.30).

(S. Š./Faktor.ba/Foto: Sebastien Nogier/EPA)