Vijesti iz zemlje

Domaćin Općina Novi Grad: Samit 150 načelnika iz azijskih i evropskih zemalja

Radi se o događaju koji se prvi put organizuje u BiH, a ovogodišnji domaćin je Općina Novi Grad Sarajevo koja je članica Unije sa još 17 bh. općina  U Sarajevu se danas održava “Samit lokalnih vlasti Evrope i Azije” koji okuplja 150 gradonačelnika i načelnika iz 15 azijskih i evropskih zemalja, članica Unije općina TDBB (Unije općina turskog svijeta), javlja Anadolu Agency (AA).

Riječ je o događaju koji se prvi put organizuje u BiH, a ovogodišnji domaćin je Općina Novi Grad Sarajevo koja je članica Unije sa još 17 bh. općina.

Načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić podsjetio je kako je cilj Unije jačanje saradnje i razmjena iskustava između lokalnih samouprava.

“Ovo je vjerovatno najveći susret lokalnih vlasti u BiH koji se održava u zadnjih desetak godina. Mislim da imamo više od sto načelnika i gradonačelnika iz država Balkana i Azije. Danas je prilika da predstavimo aktivnosti udruženja gradova Unije TDBB-a, sa sjedištem u Turskom, koja ima oko 1.200 članica. To će biti i prilika da se predstavi ono što je udruženje uradilo do sada i da se nakon da mogućnost općinama koje nisu članice, da se pridruže organizaciji. Ovo je prilika za saradnju među općinama, bit će mogućnosti bilateralnih sastanaka, sigran sam da će iz toga proizaći konkretna saradnja”, istakao je Efendić.

Prema njegovim riječima, općine članice TDBB-a su do sada, uspostavljajući bratimske odnose sa Unijom, realizovale projekte vrijedne nekoliko desetina miliona KM.

“Tu spada Općina Stari Grad, općina Goražde, Fojnica, Konjic, Gornji Vakuf i druge… Imamo projekte čija je realizacija u toku kao što je Općina Srebrenica. Važno je reći da, kada je u pitanju prisustvo gostiju recimo iz Turske, danas imamo zaista reprezentativnu ekipu na našem samitu. Samo dva gradonačelnika recimo koji su danas prisutni, gradonačelnik Kocaelija, iz Turske i Mersina imaju više stanovnika nego cijela BiH, dakle više od četiri miliona stanovnika”, naglasio je Efendić.

Predsjednik TDBB-a Ibrahim Karaosmanoglu rekao je kako vjeruje da će rad tokom današnjeg samita i bilateralnih sastanaka biti plodonosan i polučiti kvalitetnim rezultatima i novim poznanstvima.

“Mi danas ovome sastanku prisustvujemo kao unija općina i imamo za cilj da prije svega razmijenimo iskustva iz domena lokalnih vlasti. Ovo je dobra prilika da se upoznamo i sklopimo poznanstva sa drugim općinama sa ovog postora koje mi smatramo bratskim. Naše općine će imati priliku da se upoznaju i vide kako mogu razmijeniti iskustva, sve u cilju boljeg života i ambijenta u našim lokalnim zajednicama”, poručio je Karaosmanoglu.

Predstavnici turskih općina u BiH borave već tri dana, podsjetio je generalni sekretar TDBB-a Fahri Solak. U tim danima, pored sastanka Upravnog odbora Unije, predstavnici turskih lokalnih samouprava prisustvovali su vjerskoj manifestaciji Ajvatovica u Pruscu, a obišli su još nekoliko kulturnih i turističkih mjesta u BiH.

“Konačno, danas ćemo održati ovaj samit i okončati naše aktivnosti time. Imamo za cilj funkcionalan i plodonosan program. Već dva mjeseca su trajale pripreme za ovaj skup. Tokom trodnevne posjete osjetili smo bratski odnos i doček koji je izvan ovog službenog odnosa. Tokom ovog trodnevnog boravka imali smo za cilja dovesti više od 100 načelnika, da se osigura upoznavanje predstavnika općina”, rekao je Solak.

Podsjetio je kako je TDBB osnovana 2003. godine i djeluje međunarodno uz 28 zemalja članica sa više od 1.100 općina.

BiH je, kako je istakao Solak, zemlja u kojoj TDBB najaktivnije djeluje.

“Razmjena aktivnosti, stručno usavršavanje su postale rutinske u okviru naše saradnje. Projekat koji smo razvili sa kultrunim institutom Yunus Emre ima cilj da se omasovi upotreba turskog jezika kao drugog stranog jezika u školama, drugi projektat je izgradnja mosta u općini Doboj. Pored toga, mi iz BiH u okviru ljetnih aktivnosti u Turskoj ugošćavamo učenike i studente. Projekti pokazuju da su aktivnosti u BiH u stalnom porastu. Ovakvi projekti će se nastaviti i proširiti i na druge općine u BiH i drugim zemljama okruženja. Mi smo u subotu primili dva zahtjeva Albanije za članstvo, to je pokazatelj da se naša mreža širi”, naglasio je Solak.

Tokom samita bit će biti razmjena znanja i iskustva među lokalnim zajednicama iz različitih zemalja, a bit će predstavljeni projekti za potencijalnu saradnju.

Primjer dosadašnje pozitivne saradnje sa TDBB-om je Općina Stari Grad Sarajevu, rekao je Ibrahim Hadžibajrić, načelnik Općine Stari Grad.

“Moram reći da Općina Stari Grad posljednjih osam godina kako sam ja načelnik od Republike Turske je imala pomoć, kako se voli reći grantove, hedije odnosno poklone u visini od 30 miliona KM, to se može vidjeti, ti projekti su urađeni i završeni preko općine Selcuk iz Konye, Osmangazi iz Burse, Silivri iz Istanbula, turskog bataljona, Fatiha iz Istanbula i tako dalje”, naglasio je Hadžibajrić.

Općina kojom rukovodi će, kako je dodao, ponovo aplicirati na određenim projektima u cilju poboljšanja ambijenta življenja građana na području starogradske općine.

“Općina će na ovaj način ponovo aplicirati sa određenim projektima gdje u svakom slučaju kao jedna od najinteresantnijih destinacija kad je u pitanju Turska s obzirom na historiju i osmanlijski period koji su oni bili ovdje, preko 500 godina najviše su se bazirali na Starom Gradu”, zaključio je Hadžibajrić.

Današnjem samitu, pored mnogobrojnih gostiju, prisustvuje ambasador Republike Turske u BiH Cihad Erginay, direktor turskog kulturnog centra Yunus Emre u Sarajevu Mehmet Akif Yaman i drugi.

Akos.ba

Povezani članci

Back to top button