O obrazovanju i odgoju

Deset životnih lekcija koje možemo naučiti od djece

Riječ “dhurriyyah” se u Kur’anu spominje 32 puta u 19 različitih sura. To ukazuje na značaj riječi “dhurriyyah”, koja znači potomstvo ili djeca. Porodica je temelj društva, a iz tog razloga islam stavlja velik naglasak na važnost porodice. Kada pomislimo na djecu, često se upitamo: 

  • “Kako ih možemo odgojiti?”
  • “Kako im možemo dati sve ono što je najbolje njih?”
  • “Kako ih možemo podučiti?”
  • “Kako ćemo ih zaštititi?” 

Sva ova pitanja su prirodna, jer je Poslanik rekao: “Svaki od vas je pastir, a svaki od vas će biti odgovoran za svoje stado.” (Buhari i Muslim) “Učite svoju djecu i porodicu dobrim manirima i ponašanju.” (Musannaf Abdul-Razzaq)

Ipak, želio bih da sada pogledate vašu djecu drugim očima, očima učenika. Djeca imaju mnogo vještina i stavova koji su potrebni odrasloj osobi. Ja sam izdvojio samo neke on njih:

• Ustrajnost: Djeca ne odustaju lahko. Ona su orijentirana prema cilju. Prepreke su ignorirane, a djeca se usredotoče na svoje ciljeve dok ne dobiju ono što žele. Često, odrasli dopuštaju da ih izazovi sa kojima se suočavaju odvrate od ostvarivanja svojih ciljeva.

• Pozitivan stav prema greškama: Djeca ne plaču zbog svojih grešaka, nego ih koriste kao iskustva za učenje. Želio bih da mi, kao odrasle osobe, možemo naučiti da posmatramo naše greške kao priliku za učenje i razvoj umjesto kao neuspjeh.

• Čistoća srca: Djeca ne zamjeraju i lahko opraštaju. Ona su transparentna o svojim osjećajima. Odrasli trebaju naučiti da se ponašaju sa ovakvom razinom iskrenosti. Ako prema djetetu pokažete čin ljubaznosti, ono će jednostavno zaboraviti nepravdu iz prošlosti. Mnogi odrasli ipak zaborave godine ljubaznosti, ako im samo jednom nanesete nepravdu.

• Sposobnost da se prilagode: Djeca se brzo prilagode promjenama u njihovim životima, za razliku od odraslih koji su često kruti i otporni na promjenu.

• Smijeh i vedrina: Dijete se u prosjeku smije oko 200 puta dnevno, a prosječna odrasla osoba se smije 14-17 puta dnevno. Većina odraslih bude prgava dobar dio dana.

• Otkrivanje: Djeca su prirodno radoznala. Ona kontinuirano stvaraju otkrića o vlastitim sposobnostima i svijetu oko njih. Mi, kao odrasle osobe, bi trebale nastaviti ovaj put samootkrivanja i znatiželje, te istraživati nepoznato.

• Povjerenje: Djeca osjetno imaju povjerenje u druge. Ljudi koji se odluče na povjerenje imaju tendenciju da budu sretniji i više su moralni od neiskrenih ljudi. Mi, kao zajednica, se moramo ponašati na pouzdan način, te zaraditi povjerenje drugih odraslih osoba dok održavamo vjeru u našu braće i sestre.

• Povjerenje u sebe: Mala djeca osjećaju da su najljepši, najbrži, najjači i najpametniji. Trebamo imati povjerenje u sebe, tako da možemo slijediti svoje snove.

• Aktivnosti: Djeca su uvijek na nogama. Odrasli trebaju ustati i pokrenuti se.

• Znanje koje mi nemamo i nismo imali: U ovoj generaciji Google-a i pametnih telefona, naša djeca su često izložena korisnim informacijama na koje mi nikada nismo naišli. Ako naučimo da otvorimo naše uši i poslušamo našu djecu, možda ćemo biti iznenađeni.

Obrazovanje se promijenilo, a djeca uče stvari u školi koje mi nikada nismo učili. Ako budemo razgovarali o tome što su naučili, mogli bismo zapravo i mi učiti od njih. Cijenimo ova blaga unutar naše djece i razvijajmo ih. Nemojte ih zanemariti. Njihova generacija je bolja od naše i trebamo nastojati da ih podržavamo kako bi postigli ono što mi nismo mogli. Zapamtite, dijete koje je dobro odgojeno i obrazovano predstavlja pravedni čin kontinuirane ljubavi koja će ostati iza nas. Život nije o tome šta ste postigli, nego o onome šta ste mu pridonijeli. Neka Allah štiti našu djecu i učini ih dobrim ljudima.

Za Akos.ba preveo Jasmin Mujakić

Povezani članci

Back to top button