Sportske novosti

BiH pobijedila Izrael i vratila se u igru za plasman na EURO 2016

Fudbalska reprezentacija BiH večeras je u Zenici u šestom kolu kvalifikacione grupe “B” potpuno zasluženo pobijedila Izrael, rezultatom 3:1. Junak utakmice Edin Višća, koji je postigao dva gola za popularno zvane “zmajeve”

Piše: Bakir Tiro

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u Zenici u šestom kolu kvalifikacione grupe „B“ potpuno zasluženo pobijedila Izrael, rezultatom 3:1, te se vratila u igru za plasman na naredno Evropsko prvenstvo “Francuska 2016”, javlja Anadolu Agency (AA).

BiH je totalno dominirala terenom u prvih 40 minuta meča. Miralem Pjanić, Haris Medunjanin, Senad Lulić, Edin Džeko, agilni Edin Višća u nekoliko navrata šutirali su, bili u prilikama, ali nisu pogađali okvir gola ili je golman Ofir Marciano zaustavljao njihove pokušaje.

Ipak, u 41. minutu “hladan tuš” na stadionu. Džeko je promašio loptu u kaznenom prostoru domaćih, lopta se odbija do Tal Ben Haima koji hvata volej i zakucava je u mrežu iza nemoćnog Asmira Begovića – 0:1.

Međutim, minut kasnije Džeko je odigrao loptu do Pjanića, on odlično uposlio brzog Višću, a ovaj u trku šutira iz prve i pogađa gol Izraela za 1:1 i neopisivo slavlje na tribinama “Bilinog polja”. Gosti se nisu ni oporavili od šoka, kada u 45. minutu Ognjen Vranješ puca. Lopta pogađa u ruku Shiran Yeinija. Francuski sudija Ruddy Buquet opravdano pokazuje na jedanaesterac. Siguran realizator udarca s “bijele tačke” bio je bh. kapiten Džeko za rezultatski preokret – 2:1.

U nastavku, do 58. minuta ništa se značajnije nije dešavalo na terenu. Potom, štoper Emir Spahić bespotrebno dribla, izgubio je loptu, pa su se Izraelci našli u 100 postotnoj prilici. Ben Sahar je šutirao, ali Begović brani i spašava BiH. Izrael prijeti u 65. minutu, kada je Tan Ben Haim slabo šutirao iz izgledne pozicije.

I pet minuta kasnije BiH je mogla platiti danak većinskoj orijentaciji na defanzivnu taktiku u drugom poluvremenu.

U 73. minutu utakmica je mogla biti odlučena kada je Pjanić iz slobodnog udarca loptu poslao pored desne stative Marcianovog gola. Samo 120 sekundi kasnije na scenu opet stupa najbolji igrač meča, Višća. Lulić je uputio udarac, Marciano odbio loptu. Višća je briljantno pratio akciju i glavom odbijenu loptu poslao u gol – 3:1.

Do kraja susreta popularno zvani “zmajevi” sačuvali su prednost, dok Izraelci nisu imali ni snage, ni ideje za povoljniji rezultat u zeničkom hramu fudbala. BiH je mogla i uvjerljivije slaviti. Džeko je dobro šutirao i u sudijskom vremenu pogodio prečku gola Izraela, piše Anadolu Agency.

– Navijači izviždali himnu Izraela

Navijači BiH uoči utakmice zviždali su nacionalnoj himni Izraela izrazivši na taj način neslaganje s agresivnom politikom koju vodi vlada ove zemlje na palestinskim teritorijama. Tokom intoniranja himne Izraela dio publike skandirao je i “Palestina, Palestina”.

-Trijumfi Velsa i Kipra

Rezultati šestog kola grupe “B” kvalifikacija za EURO 2016: BiH – Izrael 3:1, Vels – Belgija 1:0, Andora – Kipar 1:3.

Poredak na tabeli: Vels 14 bodova, Belgija 11, Izrael 9, Kipar 9, BiH 8, Andora 0.

Parovi sedmog kola (3. septembra): Belgija – BiH, Kipar – Vels, Izrael – Andora.