Vijesti iz zemlje

Aparthjed u Hercegovini: Zašto je u Stocu hrvatski student 40 puta vrijedniji od bošnjačkog?

U Stocu se i dalje devetnaest godina nakon povratka nastavlja diskriminacija nad ostala dva naroda, koja nisu podobna vlastima. Vlastima koje nad Stocom vladaju u posljednjih 26 godina. Eklatantan primjer tome jeste i “Odluka o dodjelama stipendija Općine Stolac koju potpisuje aktualni načelnik Stolca iz reda Hrvatske demokratske zajednice, gospodin Stjepan Bošković.

Naime od 41 stipendiju koliko studentima dodjeljuje Općina Stolac, četrdeset stipendija pripalo je studentima iz reda hrvatskog naroda dok je stipendiju dobio samo jedan Bošnjak. Iako u Stocu postoji veći broj studenata bošnjačke, tačnije nehrvatske nacionalnosti, postavlja se pitanje kako je moguće da niko osim jednog studenta ne zadovoljava kriterije predviđene konkursom.

Uzimajući u obzir kakvim se kriterijima vodi stolačka HDZ-ova vlast ali i sveobuhvatnost njihovog političkog djelovanja jasno je da ta vlast stipendije stolačkim studentima dodjeljuje po nacionalnom kriteriju, pri kojem mjesta za stipendiranje ima samo za studente hrvatske nacionalnosti, što je ništa drugo nego samo odraz stanja i postojećih društvenih odnosa u Stocu.

Takvo stanje, tvrde upućeni, stolačka je svakodnevnica, a takv odnos prema mladim ljudima koji bi trebali biti budućnost tog grada jasno upućuje na zaključak kakvu poruku aktuelna HDZ-ova stolačka vlast upućuje povratnicima a nadasve mladima. Ne treba biti posebno proniciljiv da bi se uvidjelo da stolačke vlasti poručuju povratnicima da oni u svome gradu nemaju šta tražiti i da ne raspolažu sa jednakim pravom na svoj grad i njegov budžet u koji se zajednički slijeva novac i Hrvata i Bošnjaka i svih drugih građana Stoca.

Međutim nije jasno na koji način HDZ-ova vlast i dalje u budućnosti želi upravljati ovim gradom kada je njihovo upravljanje tako očito zasnovano na nepravdi koja prije ili kasnije mora rezultirati propašću takve politike. Nisam nimalo siguran u to kada bi se studente hrvatske nacionalnosti pitalo, da li oni smatraju pravednim to da njihove kolege studenti Bošnjaci a vjerujem među njima i prijatelji nisu u mogućnosti ostvariti jednako pravo kao i oni. Teško je vjerovati u to da bi se mladi i neiskvareni ljudi, rođeni poslije ratnih golgota složili s tim.

Ovakva politika stolačkog HDZ-a neminovno će dovesti do toga, a znaju to i hrvatski studenti, da jednog dana ne bude novca u budžetu ni za 40 stipednija studentima hrvatske nacionalnosti, jer ovakva vlast svoju vladavinu ne zasniva na poboljšanju životnih uslova građana Stoca nego na retrogradim politikama po kojima se javna sredstva dodjeljuju onima koji su bliski organima vlasti a ne onima koji to doista zaslužuju.

Politici koja stoji u opoziciji prema politici stolačkog HDZ-a nije u interesu da od Hrvata u ovom slučaju studenata hrvatske nacionalnosti preotme sredstva koja ti studenti sada posjeduju. Takva politika u prvom redu trebala bi raditi na stvaranju ambijenta i uslova pod kojima će svi studenti ovog malog hercegovačkog grada imati jednake mogućnosti i biti jednako tretirani.

Takav odnos, osobito prema mladim ljudima, najbolje bi pokazao koje politike žele da žive na račun ne/slavne ratne prošlosti, a koje od toga nastoje napraviti distancu zarad interesa svih građana.

Vijesti.ba

Povezani članci

Back to top button