Vijesti iz svijeta

Analiza IFIMES-a iz Slovenije: AK Partija favorit parlamentarnih izbora u Turskoj

Turski birači još uvijek ne žele birati opciju, koja ne bi bila provjerena i koja bi predstavljala nekakav prijelaz u nepredvidljivu i neizvjesnu budućnost

 Stranka pravde i razvoja (AK Partija) bit će favorit na predstojećim parlamentarnim izborima u Turskoj koji će se održati u nedjelju, 7. juna, ocjena je koju je u analizi iznio Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane, Slovenija, prenosi Anadolu Agency (AA). 

IFIMES navodi kako se na izborima “očekuje da će AK Partija osvojiti između 40 i 45 posto glasova birača”.

Istovremeno, u slučaju da Demokratska stranka naroda (HDP) ne pređe 10 posto izbornog praga, njeni će glasovi automatski pripasti najvećoj stranci AKP. Potencijalni kurdski birači na jugoistoku Turske tradicionalno ne glasaju za Republikansku narodnu stranku (CHP) i  Stranku nacionalnog pokreta (MHP).

 {youtube}8mqHJA-4QgY{/youtube}

Dajući glavne karakteristike o AK Partiji u analizi IFIMES-a navodi se da se radi o vodećoj političkoj stranci u Turskoj, čija su nastojanja usmjerena prema građanskim i vjerskim slobodama.

Uspon AK Parti 

U njenom konzervativnom programu je naglasak na prozapadnim tržišnim principima te članstvu u EU. Na unutarnjopolitičkom planu nastoji mirnim putem riješiti kurdsko pitanje, vratiti vojsku, policiju i sudstvo u svoje ustavne okvire. AKP se vrlo oštro obračunava sa svakom paralelnom strukturom u državnom aparatu.

“AKP je tokom svoje 12-godišnje vladavine spasila Tursku od hiperinflacije i gospodarske krize. Danas je Turska 17. najveće gospodarstvo na svijetu”, navodi IFIMES.

U analizi se procjenjuje kako će CHP na parlamentarnim izborima osvojiti do 30 posto podrške birača. 

Naglašava se kako je CHP imala važnu historijsku ulogu poslije osnivanja od strane oca Turske republike Mustafe Kemala Ataturka. Navodi se kako je stranka vodila Tursku u kritičnim vremenima poslije Drugog svjetskog rata, kada je Tursku promijenila u modernu zapadnu i razvijenu državu.

“U 80-tim i 90-tim godinama prošlog stoljeća CHP gubi smjer i sa svojim koalicionim partnerima gurnula je državu u duboku gospodarsku krizu. Hiperinflacija je dovela do smanjenja vrijednosti turske lire. Krajem vladavine CHP te dolaskom Recepa Tayypa Erdogana i njegove stranke AKP je bilo vraćeno povjerenje u tursko gospodarstvo i pravnu državu”, stoji između ostalog u analizi.

Kada je u pitanju MHP za tu stranku se navodi kako se očekuje da će osvojiti oko 15 posto glasova birača. 

Za stranku se navodi kako promovira turski nacionalizam te da je u svojoj historiji imala vlastite milicije, koje su u 70-tim godinama prošlog stoljeća počinile više ubojstava ljevičarskih akademika i aktivista. Njihov obračun, naglašava se, sa marksističkom frontom DHKP/C (Revolucionarna narodna oslobodilačka stranka-fronta) bio je povod vojsci za državni prevrat, 12. septembra 1980.godine.

HDP, prema analizi IFIMES-a očekuje između 10 i 12 posto glasova birača, uglavnom od ljevičara i nešto kurdskih glasova na jugoistoku Turske.

HDP je ljevičarska i prokurdska stranka. Deklarira se, da zastupa interese ljudi, koji su na margini društva kao što su žene, manjine, homoseksualci… Suprotstavlja se kapitalizmu i vjerskoj netoleranciji. Populistički je na izborima na svojim listama prepustila 50 posto kvote ženama te 10 posto LGBT populaciji. Stranka ima kandidate iz različitih manjina – Alavite, Armence, Azere, Rome i ostale. Prvi puta izlaze na izbore kao stranka. 

Predstojeći parlamentarni izbori, konstatuje IFIMES su vrlo važni za Tursku.  

“Sadašnji predsjednik stranke AKP i vlade Ahmet Davutoglu, prvi put izlazi sa strankom na izbore poslije 12-godišnjeg vođenja karizmatične ličnosti, kao što je Erdogan. Za osnivača stranke AKP i sadašnjeg predsjednika Republike Turske, Erdogana su izbori posebno važni zbog reforme predsjedničkog sistema iz parlamentarnog u (polu)predsjednički sistem, jer tako faktički može voditi Tursku na osnovu programa stranke: Turska 2023, uvrštavanje među 10 najrazvijenijih gospodarstava na svijeta. Za CHP će izbori odrediti promjenu smjera. Vjerojatno će poslije skromnog izbornog rezultata zamijeniti lidera i promijeniti politički smjer, više se okrenuti prema lijevom centru”, konstatuje se u analizi. 

Kao zanimljivost navodi se, da na predstojećim parlamentarnim izborima političke stranke kandidiraju, prije svega, poznata imena iz svijeta gospodarstva.

Svi su svjesni, da su birači oduševljeni sa AKP upravo zaradi uspješne gospodarske politike. AKP ima 18 kandidata iz svijeta gospodarstva, a među njima su Mustafa İbrahim Turhan, bivši direktor Istanbulske berze i Naci Agbal, bivši državni sekretar ministarstva financija.

CHP ima također 18 kandidata, poznatih imena iz gospodarstva. Angažirali su i Kemala Dervisa, bivšeg ministra gospodarstva i eksperta UN za razvojne programe za pisanje svog gospodarskog programa. MHP kandidira Durmuşa Yılmaza, bivšega guvernera centralne banke.

Što se tiče zastupljenosti žena, HDP ima najviše kandidatkinja, i to 268, CHP 103, AKP 99 i MHP 40.

– Razvoj rastuće turske demokratije 

Erdogan je, konastatuje se u analizi IFIMES-a u protekloj deceniji osigurao bolju budućnost Turske, stabilizirao je i vratio na regionalnu i svjetsku scenu.

“Dokazao je da je lider nove Turske republike. Takva politika je stvorila i protivnike, koji ne žele snažnu i utjecajnu Tursku. Za biznismene i strane investitore Erdogan istovremeno znači sigurnost i stabilnost njihovih investicija. Turska je zahvaljujući Erdoganu postala »oaza mira« u nemirnoj regiji: građanski rat u Iraku i Siriji, iranski nuklearni program i prijetnje Zapada, nestabilnost u Crnom moru poslije ruske aneksije Krima. Turski građani žele očuvati sva pozitivna dostignuća sadašnje vlade, od društvenog blagostanja, dobrih uvjeta za poslovanje do visokog gospodarskog rasta”, navodi se u analizi.

Turska je, konstatuje se, “već deceniju država kandidat za članstvo u EU, iako je pregovarački proces u zastoju, što nije dobro za nijednu stranu”.

“Činjenica, da je u proteklih pet godina otvoreno samo jedno poglavlje u pregovorima, umanjuje kredibilitet EU u očima turske javnosti. Nastavljanje reformskog i pregovaračkog procesa je vrlo važno za nastavak razvoja Turske, a ujedno EU, koja je u dubokoj krizi i potrebna joj je jaka i stabilna te gospodarski uspješna država članica”, naglašava se u analizi IFIMES-a. 

Međunarodni institut IFIMES smatra, da su predstojeći parlamentarni izbori vrlo važni za budućnost demokracije u Turskoj i biće još jedan korak u razvoju rastuće turske demokracije.

“Za Tursku je važno, da ukine brojne paralelne strukture i odlučivanje vrati u institucije turske države. To će biti jedan od glavnih izazova za novu vladu i predsjednika Erdogana kao i nastavak započetih reformi, mirovnog procesa sa Kurdima te osiguranje šireg unutrašnjeg konsenzusa i regionalne stabilnosti. Turski birači još uvijek ne žele birati opciju koja ne bi bila provjerena i koja bi predstavljala nekakav prijelaz u nepredvidljivu i neizvjesnu budućnost. Turski birači se još uvijek sjećaju vremena, kada je CHP bio na vlasti: više vojnih prevrata, bankroti, devalvacije turske lire, koji faktički nudi neizvjesnost. Erdoganova vizija napretka i razvoja Turske je suštinski brža od aktera, koji sudjeluju ili prate taj put. Taj raskorak je potrebno smanjiti u narednom periodu”, zaključuje IFIMES u svojoj analizi posvećenoj parlamentarnim izborima u Turskoj 2015.

Na parlamentarnim izborima koji se održavaju u nedjelju, 7. juna sudjeluje 31 politička stranka, koje će se nadmetati za glasove 56.641.000 birača, od toga 53.765.000 u Turskoj te 2.876.000 u inostranstvu. Izborni prag je 10 posto.

Na parlamentarnim izborima biraju se zastupnici/poslanici Velike narodne skupštine Turske, koja broji 550 članova. 

Akos.ba

Povezani članci

Back to top button