Pogledajte kako su u Kaknju obilježili Dan nezavisnosti
U duhu srednjovjekovne Bosne i Hercegovine u ponedjeljak je u Kaknju održana manifestacija “Jedna si jedina” kojom je obilježen dolazak 1. marta – Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine.
Kralj i kraljica u svojim odorama prošetali ulicama grada sa ciljem da ožive sjećanje na prošlost Bosne i Hercegovine koja je 1. marta 1992. godine izborila svoju nezavisnost. Šetnja srednjovjekovnog kralja i kraljice počela je od kakanjske Sahat kule u gradskoj jezgri, kroz muzej na otvorenom do replike Zgošćanskog stećka.
Ulogu kralja tumačio je dramski umjetnik Mirza Bajramović.
“Večerašnja šetnja i ova odora je podsjetnik našim sugrađanima koji zaboravljaju šta je Bosna bila u Srednjem vijeku, a mi to moramo posebno poštovati jer je nedaleko od Kaknja bio glavni grad te Bosne – Bobovac. Ovo je samo početak onoga čime se planiramo baviti u narednom periodu jer ne želimo dopustiti da mladi naraštaji zaborave historiju”, kazao je Bajramović.
Uloga kraljice Katarine pripala je 26-godišnjoj Harisi Bjelopoljak koja je kazala kako smatra da joj je dužnost građanima BiH prenijeti historiju države kroz večerašnju šetnju.
“Bosna i Hercegovina je država sa velikom tradicijom, dugom historijom i ovo je država kraljeva. Mnogi su posjetili Bobovac, organizovani su brojni pohodi za sve generacije koje su naučile da je tu živjela porodica Kotromanić. Međutim, nikada to nisu mogli doživjeti, a večeras ćemo kralj i ja pokušati prenijeti duh srednjovjekovne Bosne”, izjavila je Bjelopoljak za Klix.ba.
Bajramović je još kazao kako se u svoj priči ne smije zaboraviti ni Hercegovina, odnosno današnja država Bosna i Hercegovina, koja kao takva postoji od sklapanja braka Stjepana Kotromanića i kraljice Katarine.
Historijski čas u Domu kulture nakon šetnje održao je bosnolog Afan Abazović koji je govorio o historiji domovine, sa naglaskom na značaj referenduma za nezavisnost, te ljiljanima kao hiljadugodišnjem simbolu države.
“Bitno je upoznati širu javnost o značaju referenduma u međunarodnopravnim okvirima, na koji način je stekao svoj legalitet i legitimitet, te argumentovano pobiti tvrdnje nekih samozvanih eksperata prava da je referendum za nezavisnost bio kako uporno tvrde, ‘volja dva od tri naroda u Bosni i Hercegovini, bez konsultacija sa trećim’. Takve i slične nebuloze se šire kao kuga medijskim prostorom, a jako tihi glasovi iz političkih, a naročito akademskih krugova ih pokušavaju opovrgnuti. Isto se nastoji i sa ljiljanima, simbolu koji se nalazi na 2.000 godina staroj posudi pronađenoj na Ilidži. Naravno, zastava Bosne i Hercegovine koja se ponosno vijori ispred zgrade UN-a u New Yorku se mora poštovati, htjeli mi to ili ne, ali mnogi zaboravljaju da su se i ljiljani u najtežim godinama vijorili pred istom zgradom. Ne smijemo se stidjeti svoje historije i zatirati hiljadugodišnje simbole države”, poručio je Abazović.
Događaj su organizovali Neformalna grupa građana Sinovi Bosne i Muzej Kaknja, prenosi Klix.
U okviru zvaničnog općinskog programa obilježavanja Dana nezavisnosti BiH u Kaknju planirani su i sljedeći sadržaji:
1. mart (utorak)
14:30 sati, „Puštanje u funkciju video nadzora u gradskoj jezgri Kaknja“ (Policijska stanica Kakanj);
15:00 sati, Polaganje cvijeća na Spomen-obilježje šehidima i poginulim borcima Odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992-1995. godina i Spomen-obilježje palim borcima Narodnooslobodilačkog antifašističkog rata 1941-1945. godina (Gradski spomen-park);
16:00 sati, Otvaranje stalne muzejske postavke pod nazivom “Kakanj u periodu Odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992-1995.godina i Okrugli sto o temi: „Prva godišnjica Muzeja Kaknja“ (Muzej Kaknja);
18:00 sati, Svečana akademija (velika sala Doma kulture).
3. mart (četvrtak)
11:00 sati, „Otkrivanje spomen-ploče na kući Ibrahima Salihbegovića u kojoj je 3. marta 1992.godine formirana četa “Bosna”, prva organizirana jedinica Patriotske lige Kakanj (kuća u blizini Mosta šehida, MZ Kakanj II);
18:00 sati, Promocija romana „Gdje si ti ovih godina“ autora Hadžema Hajdarevića (Gradska biblioteka Kakanj).
Akos.ba