Historija i tradicija

Projekat sufara.ba – Medžlis koji je podigao mektebsku nastavu na viši nivo

Krajem mjeseca marta posjetili smo Medžlis Islamske zajednice Kakanj iz više razloga, ali primjetili smo da se posebno priznanje treba odati imamima ovog medžlisa za rad u mektebskoj nastavi, s obzirom da ovaj Medžlis u Muftijstvu sarajevskom ima najveći broj učača Kur’ana u mektebu prema ukupnom broju djece

 

 Medžlis Kakanj je nakon agresije uveliko izgradio svu potrebnu vjersku infrastrukturu, a nove džamije se grade shodno potrebama i prijedlozima građana koji su revnosni u slanju djece u mekteb i nastoje da im vjerski život bude što aktivniji blizu domova. Nakon agresije Medžlis je obezbijedio prostorije za administraciju Medžlisa u centru grada, izgradio centralnu džamiju koja je postala i centar samoga grada, a posljednji projekat je bila kupovina starog vatrogasnog doma koji će se renovirati u sjedište Medžlisa. U tom dijelu grada u toku je i gradnja džamije.

Pored džamije u centru se gradi i vjersko-edukativni centar koji je prvenstveno potreban za preko 180 učenika mekteba. Prema riječima glavnog imama Sulejman-ef. Čelikovića svi projekti su finansirani donacijama građana i privrednih subjekata, koji redovno učestvuju u značajnim projektima za građane Kaknja. Inače, Medžlis broji 35 službenika, 30 džemata, 3 muallime i 2.500 učenika u mektebima. Centralizacija članarine je uspješno provedena prošle godine.

Mektebsko gradivo u elektronskoj formi

«Najviše vremena posvećujemo djeci, na njihovom usavršavanju, a naročito na polju učenja Kur’ana. Smatramo da teorijsko znanje mogu naknadno steći, dok učenje Kur’ana trebaju savladati pred muallimima. S tim u vezi, napravili smo određene pomake u mektebskoj nastavi. Uradili smo sav program u elektronskoj formi, od sadržaja ilmihala do audio-zapisa sureta, izradili svoju sufaru, i u elektronskoj formi, gdje smo prilagodili sadržaj sufare današnjim potrebama. Sadržaj imamo pripremljen i u pdf-formatu i na cd-u. Uradili smo video-prezentacije, isječke iz filmova, stoga određene povijesne lekcije mi djeci prikažemo. Smatramo da nove generacije većinu informacija i znanja danas, i u budućnosti, preuzimaju s interneta i elektronskih aparata, stoga u tom pravcu i imami moraju djelovati kako bi išli ukorak s vremenom. Naravno, ništa ne može zamijeniti učenje pred imamom, ali kada su kući djeca često nemaju adekvatnu zamjenu za muallima i ovaj elektronski materijal itekako im pomaže. Prema našem iskustvu ogroman je procenat uspješnosti u učenju nakon što smo ovo uradili», kazao nam je Čeliković.

 

Pažnja! Više pročitajte u printanom izdanju Preporoda od 1. aprila 2015.g.

preporod.com

Povezani članci