Vijesti iz svijeta

Povratak korjenima: Turska uvodi osmanlijski jezik u škole

Predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan je tokom obraćanja na jučer održanom 5. Vjerskom savjetu u Ankari izjavio da će osmanlijski jezik u Turskoj biti učen i podučavan jer je to važan segment bogate historijske baštine

 – Osmanlijski jezik u turskim srednjim školama bit će izborni predmet, a pohađanje nastave iz tog predmeta zavisit će od samih učenika, poručili su zvaničnici te zemlje, prenosi Anadolu Agency (AA).

Turski Nacionalni savjet za obrazovanje je izglasao uvođenje časova osmanlijskog jezika u vjerskim srednjim školama. Osmanlijski jezik će biti izborni predmet u svim školama osim u vjerskim srednjim školama, odnosno medresama.

Predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan je tokom obraćanja na jučer održanom 5. Vjerskom savjetu u Ankari izjavio da će osmanlijski jezik u Turskoj biti učen i podučavan jer je to važan segment bogate historijske baštine.

„Postoje oni koji se protive učenju i podučavanju osmanlijskog jezika u Turskoj. To je velika opasnost. Htjeli oni, ili ne, osmanlijski će biti učen i podučavan u ovoj zemlji“, poručio je Erdogan.

Ističući da je riječ o turskom jeziku koji ne može ostariti, a ne o nečemu stranom, predsjednik Erdogan je kazao da će učenjem tog jezika biti naučene istine.

Komentirajći pitanja kritičara da će to biti „podučavanje kako čitati epitafe na starim mezarjima“, Erdogan je kazao da je upravo to problem, jer u tim natpisima leži historija i civilizacija, te postavio pitanje „da li postoji veće neznanje od toga da jedna generacija ne zna ko leži u njihovim mezarjima?“

„Bilo je to kidanje naših žila kucavica i one su pokidane. Vjerovatno je slično radio i han Hulagu kada je spalio i uništio Bagdad, a kod nas je slučaj da su uništena višedecenijska i viševjekovna djela i udaljavanje jedne generacije od tih djela zasigurno nije slučajno. Sada smo narod koji ne zna čitati svoju arhivsku građu u Suleymaniyi i Kagithani”, kazao je Erdogan.

Turski predsjednik Erdogan je uporedio tu situaciju sa gubitkom bogatstva i kazao da je mnogo veća katastrofa kada naukom veoma bogat narod izgubi to bogatstvo od one kada neki materijalno bogat čovjek zbog inflacije ostane bez novca.

„Dolazi nam Nijemac Hans i uči i istražuje ta djela, ali nažalost to nije isto. Zato, uprkos svim pritiscima koji ugrožavaju tursko samopouzdanje i tjeraju Tursku na defanzivno ponašanje, nauka u Turskoj je živa i bit će još jača“, zaključio je Erdogan.

Premijer Turske Ahmet Davutoglu je poručio kako nema potrebe “za alergijom na prošlost”. On je dodao kako će učenje osmanlijskog jezika biti stvar izbora samih učenika.

“Oni koji budu htjeli učiti osmanlijski jezik bit će im omogućeno, dok oni koji ne budu zainteresovani mogu odabrati neki drugi izborni predmet. To je suština priče i nije osmanlijski jezik bio jedina tema koju je razmatrao Nacionalni savjet za obrazovanje”, pojasnio je Davutoglu.

Inače, u turskom gradu Izmiru najavljeno je i otvaranje kursa za osmanlijski jezik, sličan današnjem turskom ali pisan arapskim pismom. Nakon reformi 1928. godine arapsko pismo zamijenjeno je latiničnim.

Akos.bA/AA

Povezani članci